Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Kąty



       Kąty to miejscowość  położona w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Nowy Żmigród. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

 

Szerokość geograficzna 4934\'25.3''N

Długość geograficzna 2131\'53.6''E

 

Nazwa oznacza wieś położoną na uboczu, w kątach utworzonych przez otaczające ją góry. Wieś składa się z kilkunastu przysiółków: Zagrody, Wola, Górki, Dół, Wygoda, Podpagórek.

 Pierwsi osadnicy przybyli tu na początku XIV wieku, jednak wieś była lokowana w 1398 roku przez Władysława Jagiełłę na prawie niemieckim. Jako część dóbr żmigrodzkich stanowiła własność rodów: Bogoriów, Wojaszków, Stadnickich, Lubomirskich, Wiśniowieckich, Radziwiłłów i Potulickich. W swej historii wieś dużo ucierpiała od najazdów obcych wojsk, wojen, napadów tzw. beskidników, klęsk żywiołowych, pożarów i epidemii chorób zakaźnych (cholera, tyfus). Niegdyś we wsi rozwijał się przemysł. Funkcjonowały dobrze wyposażona huta żelaza i hamernie. Huty posiadały miech, ognie fiszewskie, walcownię i gisernię. Do napędu urządzeń hutniczych używano koła wodnego z jazu, który zasilała płynąca kanałem woda z Wisłoki. Hutnictwo upadło pod koniec XIX wieku z powodu konkurencji wielkoprzemysłowej. Po dawnych hutach nie pozostało prawie nic. Jedynymi oznakami ich istnienia są znacznie wyniszczone pobliskie lasy, z których hutnicy wytwarzali węgiel drzewny będący produktem wytopu żelaza. Do 1876 roku w Kątach była fabryka zapałek zwana patyczkarnią, która niestety spłonęła. Warto jeszcze wspomnieć o młynie wodnym z dwukołowym napędem i cegielni , ale i po nich nie ma obecnie ani śladu. Podczas I wojny światowej na terenie Kątów stoczono kilka batalii rosyjsko-austriackich. Miały one miejsce w listopadzie i grudniu 1914 roku i maju 1915 roku. Od początku 1939 roku wieś stanowiła arenę walk polsko-niemieckich. W czasie Kampanii wrześniowej doszło tam do potyczki batalionu ON „Jasło” z wojskami III Rzeszy. Podczas okupacji aktywnie działały tu organizacje konspiracyjne. Jednym z ich sukcesów był udany atak na niemiecką kolumnę samochodową wiozącą broń, amunicję i sprzęt wojskowy. W 1944 Kącanie zostali wysiedleni. Z powodu działań frontowych, które utrzymywały się tu aż do 14 stycznia 1945 roku spłonęło wiele zabudowań.

 


 

 Góra Grzywacka

 
Nad miejscowością wznosi się Grzywacka Góra, a na niej krzyż milenijny wraz z platformą widokową.

 Szlaki piesze 


 Kamień (714 m n.p.m.) – Kąty – Grzywacka Góra (567 m n.p.m.) – Łysa Góra (641 m n.p.m.) – Polana (651 m n.p.m.) – Chyrowa – Pustelnia Św. Jana z Dukli (Główny Szlak Beskidzki)
 Nowy Żmigród – Grzywacka Góra (567 m n.p.m.) – Kąty – Kamień (714 m n.p.m.) – Krempna
 

Źródło : http://pl.wikipedia.org/wiki/K%C4%85ty_(wojew%C3%B3dztwo_podkarpackie)



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW