Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Przysietnica



          Przysietnica - duża wieś nad Sietnicą, wpadającą pod Brzozowem do Stobnicy. W 1413 r. biskup przemyski Maciej Janina, nadał dożywotnio wieś Zyndramowi z Maszkowic, miecznikowi krakowskiemu, z obowiązkiem obrony tych ziem przed najazdami Tatarów i zbójników beskidzkich.

Szerokość geograficzna 4942\'55.4\''N

Długość geograficzna 22 2\'21.9''E

 

Według miejscowych podań na kopcu zwanym Kalwarią (przy drodze prowadzącej do Czardworku) mieści się kurhan ze zwłokami tego rycerza. Należy tez dodać że Zyndram z Maszkowic to jeden z bohaterów Krzyżaków napisanych przez Henryka Sienkiewicza.

W miejscowości tej mieszkał też zmarły w 1973 roku płanetnik Wojciech Rachwał. Był to jak mówią źródła prawdopodobnie ostatni płanetnik w Polsce a być może i w Europie. Zajmował się rozbijaniem chmur gradowych. Dzięki swoim umiejętnościom niejeden raz uchronił Przysietnicę przed powodzią czy gradobiciem. W momencie zbliżającej się burzy wychodził na wzgórze Pasternik i tam trzymając w ręku gromnicę recytował sobie tylko znane modlitwy mające na celu rozgonienie złowieszczych chmur. Został pochowany na miejscowym cmentarzu a na jego grobie znajduje się inskrypcja Wojciech Rachwał – Ostatni Płanetnik.

Jedną z największych atrakcji miejscowości jest dawna willa biskupów przemyskich.


GDY ZECHCESZ PRZYJACIELU DOTRZEĆ DO TEJ WILLI, BACZ, AZALI CIĘ ROZKŁAD JAZDY NIE POMYLI. I JEDŹ DO RYMANOWA, A STAMTĄD WEŹ POWÓZ, LUB AUTOBUS, KTÓRY MA DO BRZOZOWA DOWÓZ. Z BRZOZOWA UJRZYSZ WILLĘ W JEJ OKAZAŁOSCI I DOSTAWISZ Z ŁATWOŚCIĄ DO NIEJ SWOJE KOŚCI.


Tak w latach dwudziestych dwudziestego wieku informował ksiądz Mateusz Jeż jak dojechać do Willi Biskupiej, położonej na granicy z Brzozowem w części wsi Przysietnica nazwanej BANISKA. Obiekt zaczęto budować na początku lat dwudziestych minionego wieku z inicjatywy biskupa przemyskiego Józefa Pelczara, a budowę dokończono za czasów biskupa Anatola Nowaka. •

Willa, w większości drewniana, zwraca niezwykłą architekturą, wieżami, werandami.. Ma cztery kondygnacje użytkowe. Niski-murowany parter mieści stołówkę i zaplecze magazynowe. Na parterze mieszczą się dwie świetlice, duży hol i pokoje mieszkalne. Szczególną uwagę zwraca kaplica z bogato rzeźbionym w drzewie pięknym ołtarzem.

W okresie międzywojennym willa była letnią rezydencją biskupów przemyskich i ich gości. Jej funkcja zakończyła się chwilą wybuchu II wojny światowej. Podczas okupacji mieściło się w niej Nadleśnictwo. Po wojnie, wraz z lasami została przejęta przez Skarb Państwa i pełniła rolę ośrodka kolonijnego różnych przedsiębiorstw. W roku 1989 obiekt został zwrócony przemyskiej Kurii biskupiej. Ta z kolei przekazała go „Solidarności Rolników Indywidualnych”. Przez 6 lat w willi znajdowało się sanatorium dla rolników. Obecnie budynek jest własnością firmy turystycznej organizującej kolonie, obozy i „zielone szkoły i nosi urokliwą nazwę "Czardworek"

W Przysietnicy  znajdował się drewniany kościół kościół z 1514 r. który został rozebrany, a jego wnętrze przeniesiono do nowo wybudowanej murowanej świątyni konsekrowanej w 1928 r. Miejscowość znana jest w regionie dzięki działalności powstałej w 1997 r. kapeli ludowej "PRZYSIETCZANIE"

 



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW