Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Łużna



    Łużna – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Łużna. Miejscowość jest siedzibą gminy Łużna i katolickiego dekanatu Łużna. Przez Łużną przebiega droga wojewódzka nr 977.


 
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

 

Historia
 

 
Właścicielem Łużnej był arianin Wacław Potocki. Tu powstało wiele z jego dzieł. Po przejściu na katolicyzm zezwolił na wznowienie działalności parafii katolickiej oraz oddał jej kościół, który został przemianowany wcześniej na zbór braci polskich. 9 lipca 1696 zmarł w ukochanej Łużnej.
 
 
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego z lat 80. XIX wieku podaje, że Łużna dzieliła się na Dolną i Górną. Samą wieś opisuje następująco: Ta ludna wieś (...) w okolicy podgórskiej (...) urozmaiconej niewielkiemi lasami i przerżniętej licznemi potokami, liczy 2194 mk (mieszkańców) (...) Dla rozległości zabudowań noszą części wsi osobne nazwy (...) (pisownia oryginalna). Istniały wtedy w Łużnej: parafia rzymskokatolicka, kościół parafialny, szkoła ludowa i karczma na Podlesiu. Autor wspomina również o warunkach rolnych wsi zauważając, że gleba jest średnio urodzajna, a lasy przeważnie jodłowe. W tym okresie duża część miejscowości należała do Juliana Skrzyńskiego, do którego należało łącznie 1555 morgów ziemi (na 3422 morgów).
 
Bitwa o wzgórze Pustki
 
Na terenie Łużnej odbyła się część Operacji Gorlickiej - Bitwa o wzgórze Pustki. Na Pustkach znajdowały się okopy rosyjskie. Ukryte w lesie przetrwały ogień artyleryjski i pozwoliły armii rosyjskiej stawić opór. Wojska austro-węgierskie i niemieckie zdobyły wzgórze, lecz poniosły duże straty w ludziach. W wyniku walk wieś została zniszczona.
 
Zabytki


 Kościół Parafialny pw. św. Marcina,
 Cmentarz Wojenny nr 123 z czasów I wojny światowej - największy pod względem zajmowanej powierzchni cmentarz wojenny z I wojny światowej w Galicji Zachodniej
 Cmentarz Wojenny nr 122 z czasów I wojny światowej
 Cmentarz Wojenny nr 120 z czasów I wojny światowej
 Historyczne centrum wsi Łużna objęte jest strefą ochrony jako teren zabytkowych zespołów i obiektów kulturowych
 Pomniki na nagrobkach na cmentarzu parafialnym (nieujęte w oficjalnym rejestrze zabytków)
 Drewniana Gontyna (nieujęta w oficjalnym rejestrze zabytków) z czasów I wojny światowej na Cmentarzu Wojennym nr 123 (spłonęła w 1986 r., dziś można zobaczyć tylko jej pozostałości)
 
Szlaki piesze


 od szosy Gorlice - Tarnów do cmentarzy nr 122 i 123 na wzgórzu Pustki (szlak cmentarny)
 

Organizacje społeczne
 
W Łużnej założono pierwszy na terenie powiatu gorlickiego i ówczesnego województwa rzeszowskiego (do którego wtedy administracyjnie należała Łużna) Klub Honorowych Dawców Krwi "Fratres" istniejący do dziś.
 
W Łużnej działa klub sportowy LKS Tubek Granit Łużna, którego piłkarze występują obecnie w sądecko-gorlickiej klasie A. W klubie istnieje również sekcja podnoszenia ciężarów.
 
Wydarzenia
 
W Łużnej corocznie od 2010 roku odbywa się impreza w formie pikniku naukowego z oprawą artystyczną pod nazwą Pogórzańskie Atrakcje Naukowe. Odbywa się ona we wrześniu w budynku Zespołu Szkół w Łużnej i na stadionie sportowym w centrum miejscowości. Patronat nad wydarzeniem objął wójt Gminy Łużna oraz rektorzy krakowskich uczelni publicznych. Od 2012 partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie.

Źródło: Wikipedia.org



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW