Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Wójtowa



      Wójtowa – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Lipinki.
 
 

Historia
 
      Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1363 r. Należała wówczas do starosty bieckiego. Granice wsi zostały ostatecznie wytyczone w 1595 r. Według rejestru podatkowego z 1629 r. we wsi żyło 13 kmieci, 6 komorników i jedna rodzina rzemieślnicza.
 
W II połowie XIX w. na terenie Wójtowej odkryto złoża ropy naftowej. W 1880 r. działały tu 4 szyby wydobywcze.
 
W okresie międzywojennym aktywnie działała tu komórka KPP. W czasie okupacji hitlerowskiej mieszkańcy Wójtowej i sąsiednich wsi, Pagorzyny i Lipinek, utworzyli pierwszy w okolicy oddział partyzancki GL. W sierpniu 1944 r. w domu Anny Dudy odbyło się zebranie organizacyjne nowopowołanej gorlickiej Powiatowej Rady Narodowej.
 
W 1972 r. wieś została odznaczona Krzyżem Grunwaldu III klasy.
 
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.
 
W latach 2009-2010 w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013 (dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej) kosztem blisko 3,6 mln zł odnowione i uporządkowane zostało ścisłe centrum wsi Wójtowa, w którym skupia się życie społeczno – gospodarcze miejscowości.
 
Dzieje parafii
 
Parafia w Wójtowej pw. Świętego Bartłomieja Apostoła powstała prawdopodobnie w 1513 r. w oparciu o świeżo wybudowany kościół. Od 1595 r. istniała przy niej szkoła parafialna. W 1650 r. biskup Piotr Gembicki wcielił parafię wójtowską do parafii Lipinki. Parafię reerygował 17 października 1911 r. biskup przemyski Józef Sebastian Pelczar, obecny święty Kościoła katolickiego.
 
Nowy kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego został zbudowany w latach 1990-1994 według projektu inż. Witolda Drzymalskiego. Wmurowania kamienia węgielnego, poświęconego w Rzeszowie przez Jana Pawła II w dniu 2 czerwca1991 r., dokonał 28 czerwca następnego roku biskup Kazimierz Górny. Kościół został poświęcony przez biskupa Edwarda Białogłowskiego 21 sierpnia1994 r.
 
Obecnie wieś jest siedzibą parafii św. Bartłomieja Apostoła, należącej do dekanatu Biecz, diecezji rzeszowskiej.
 
Zabytki
 
Najcenniejszym zabytkiem wsi jest kościół Świętego Bartłomieja Apostoła. Drewniany, późnogotycki, zbudowany został na początku XVI w., najprawdopodobniej krótko przed 1513 r. Nawa została gruntownie rozbudowana w XVIII w. Ołtarz główny z elementami barokowymi pochodzi z połowy XVII w. W kaplicy bocznej ołtarz barokowy, również z połowy XVII w. z późnorenesansowym tabernakulum z okolicznościowym napisem, datą 1611 i herbem Nałęcz plebana wójtowskiego, Zygmunta Jareckiego. Na belce tęczowej rzeźba ludowa przedstawiająca Pasję.

Źródło: Wikipedia.org



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW