Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Mokra Wieś



     Mokra Wieś (do XVIII w. Mokra Dąbrowa) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Podegrodzie. Wieś należy do parafii w Podegrodziu.


 

 

Położenie
 
       Niewielka wieś położona wśród lasów w Beskidzie Wyspowym. Na wysokości od 400-450 m n.p.m. Zajmuje 4,29 km² (6.6% powierzchni gminy). Graniczy z: Rogami, Podegrodziem, Gostwicą, Długołęką-Świerklą, Owieczką oraz z Stroniami.
 
Toponimika nazwy

 
Początkowa nazwa wsi to Mokra Dąbrowa. Najstarsze zapisy tej nazwy to Dubroua Mokra i Dabrowa Mokra i pochodzą one z lat osiemdziesiątych XIII wieku. Nazwa Dąbrowa oznaczała miejsce mokre porośnięte lasem, jak również las dębowy.
 
Mieszkańcy nazwę wsi tłumaczą legendą mówiącą, że istniała kiedyś miejscowość o nazwie Dąbrówka. Pewnego roku wieś nawiedziły duże opady deszczu, co było przyczyną zapadania się położonej na wyżynie wsi. Ludzie opuścili Dąbrówkę i znaleźli nowe miejsce zamieszkania. Nowy teren był mokry, więc nowo powstałą wieś nazwano "Mokrą Wsią".
 
Historia
 
Wieś wzmiankowana w dokumentach z 1280 i 1283 roku, jako Mokra Dąbrowa. Nazwa ta istniała do XVIII wieku.
 
Pierwszym sołtysem wsi był Goly, który wieś otrzymał od księżnej Kingi, wraz z przywilejem dziedziczenia przez jego synów funkcji sołtysa. Drugim sołtysem był jego syn Sieciech, który sprzedał sołtystwo Szymankowi, ale bez przywileju.
 
Od 1955 funkcjonuje w Mokrej Wsi jednostka OSP
 
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.
 
Zabytki


 Kaplica św. Jana Nepomucena – kaplica murowana, otynkowana, kryta blachą, zamknięta półkoliście. Dach dwuspadowy z kwadratową wieżyczką na sygnaturkę. Wewnątrz ołtarzyk, a w centralnym jego polu figura św. Jana Nepomucena.
 Kaplica Matki Boskiej Anielskiej – kaplica wzniesiona w 1931 roku. Murowana, otynkowana, kryta blachą, zamknięta półkoliście. Dach dwuspadowy, z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę. Ponad wejściem znajduje się wnęka, w której umieszczony jest krzyż. Wewnątrz ołtarzyk barokowo-ludowy z XIX wieku, rzeźbiony. W polu środkowym płaskorzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, w zwieńczeniu półfigura Boga Ojca i Oko opatrzności.
 
Edukacja


 Szkoła Podstawowa
 We wsi znajduje się filia Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu. Do dyspozycji młodzieży są: stół tenisowy, telewizor, wideo, komputery, gry planszowe. Filia prowadzi punkt biblioteczny. Prowadzone jest kółko plastyczne oraz kółko muzyczne

Źródło: Wikipedia.org



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW