Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Żurawica



       Żurawica – wieś w Polsce, siedziba gminy Żurawica w powiecie przemyskim (województwo podkarpackie), położona 7 km na północ od Przemyśla.
 
       Miejscowość liczy 4 702 mieszkańców. Powstała w XIV w. Tu wg tradycji po bitwie pod Grunwaldem osadzono jeńców krzyżackich. W skład Żurawicy wchodzą przysiółki Baraki, Bażantarnia i Parcelacja. Integralne części wsi noszą nazwy Zagumnienki Polskie i Zagumnienki Ruskie.
 
W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa przemyskiego.
 

     Dane ogólne

 
       W miejscowości znajduje się jednostka wojskowa wraz z warsztatami technicznymi i Podkarpacki Wojewódzki Szpital Psychiatryczny. Żurawica położona jest przy międzynarodowej magistrali kolejowej prowadzącej z Krakowa do Medyki i dalej na Ukrainę. Posiada dwie stacje kolejowe, w tym stacja Żurawica Rozrządowa stanowiąca znacznej wielkości punkt przeładunkowy. Przy stacji znajduje się lokomotywownia stanowiąca jednostkę Zakładu Taboru w Żurawicy. Stacjonują w niej głównie lokomotywy SM48. Miejscowość jest też ważnym węzłem drogowym, gdyż przez miejscowość przechodzi czteropasmowa droga krajowa nr 77 oraz droga wojewódzka nr 881. Żurawica posiada dwie parafie rzymskokatolickie. Starsza pochodzi z 1406 i posiada kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z 1889. Druga, młodsza z 1993, posiada kościół pw. św. Andrzeja Boboli z 1992. W miejscowości są pozostałości dworku drewnianego wraz z budynkami gospodarczymi oraz zespół pałacowo-dworski: drewniany dwór i resztki parku krajobrazowego (XIX w.), a także ruiny cerkwi unickiej (zachowana tylko dzwonnica i murek z ogrodzenia) z 1872.
 
Postacie związane z Żurawicą


 Fryderyk Alembek – proboszcz, dziekan przemyski
 Stanisław Burczyk – proboszcz, dziekan żurawicki
 Karol Franciszek Korniakt – szlachcic, w listopadzie 1648 jako właściciel tych dóbr wziął udział m.in. z niemieckimi chłopami swoich wsi w odsieczy oblężonego przez Kozaków Przemyśla (zob. Głuchoniemcy)
 Marcin Król – astronom, lekarz, matematyk
 Stanisław Orzechowski – ksiądz, pisarz
 Kazimierz Ryczan – biskup
 Andrzej Józef Sapieha – ostatni dzierżawca wsi
 Władysław Stefanik – sybirak, kombatant, działacz społeczny i sportowy
 Piotr Tomański – radny, wójt, poseł na sejm
 Julian Józef Ustrzycki ur. w Żurawicy 30 grudnia 1897 - żołnierz Pierwszej Kadrowej i Pierwszej Brygady Józefa Piłsudskiego, Kawaler Krzyża Virtuti Militari, odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Niepodległości. Jego starszy brat Jan Ustrzycki został ranny i sparaliżowany podczas I Wojny Światowej. On także został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, zmarł w 1942.
 
Sport
 
      W Żurawicy działa klub sportowy Żurawianka Żurawica, który obecnie posiada tylko sekcję piłkarską, która gra w IV lidze podkarpackiej. W swojej historii klub posiadał też sekcje lekkoatletyczną i zapaśniczą, w których odnosił znaczące sukcesy.

Źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBurawica_(wojew%C3%B3dztwo_podkarpackie)



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW