Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Śliwnica



           Śliwnica – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim, w gminie Dubiecko, nad potokiem Śliwniczanka. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa przemyskiego.
 

 

Geografia

 
Wieś zajmuje powierzchnię 1086 ha i zamieszkuje ją niespełna 700 mieszkańców. Przysiółki wsi: Księża Część, Potoki, Chełm, Zarąbki, Bircza, Góra-Wieś, Brzeziny, Borówka.
 
Śliwnica położona jest w północnej części gminy. Od północy sąsiaduje z gminą Kańczuga oraz z Huciskiem Nienadowskim i Nienadową, od południa z Dubieckiem, natomiast od zachodu z Przedmieściem Dubieckim i Drohobyczką. Miejscowość otaczają góry wznoszące się na wysokość ponad 400 m n.p.m..
 
Historia

 
Podczas prac archeologicznych w 1992 r. na terenie wsi znaleziono fragmenty ceramiki z epoki wczesnego brązu świadczące o obecności tutaj przedstawicieli kultury Chłopice–Vesele.
 
Wieś powstała w 1484 r. Pierwotnie zwana była Starą i Nową Śliwnicą. Wg rejestru z 1552 r. wieś liczyła 15 gospodarstw, znajdował się tutaj młyn o jednym kole. W II poł. XV w. z Katarzyną Śliwnicką ze Śliwnicy ożenił się Jan Bobola dzierżawca Strachociny. Ich potomkiem był św. Andrzej Bobola. W 1590 r. Śliwnica została sprzedana oboźnemu koronnemu Stanisławowi z Siecina Krasickiemu.
 
Według dokumentów z 1857 r. wieś liczyła 563 mieszkańców, a właścicielką jej była Aleksandra Hrabina Konarska.
 
Zachowały się tutaj również z czasów nowożytnych pozostałości huty szkła, na co wskazują fragmenty kamieni ze szkliwem i żużla szklanego.
 
Wartym zobaczenia jest dawny budynek szkoły, znajdujący się w dolnej części miejscowości. Obecnie istnieje w nim Regionalna Izba - niewielkie muzeum przedmiotów z XIX i XX wieku. W pobliżu budynku obecnej Szkoły Podstawowej znajduje się kilka okazałych dębów szypułkowych, są one pomnikami przyrody, a stanowią pozostałość po dawnym folwarku.
 
W Śliwnicy znajduje się Szkoła Podstawowa, OSP, Leśniczówka Nadleśnictwa Kańczuga.
 
Warto zobaczyć


 Dwie murowane kapliczki z początku XX w., w tym jedna z 1913 r.
 Dwie murowane kapliczki z przełomu XIX i XX wieku.
 Trzy drewniane domy z drugiej połowy XIX w. i dwa drewniane domy z przełomu XIX i XX wieku.
 Izbę Regionalną mieszczącą przedmioty z XIX i XX wieku.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Aliwnica_(gmina_Dubiecko)



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW