Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Węgliska



     Węgliska – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie łańcuckim, w gminie Rakszawa. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa rzeszowskiego.
 

Położenie geograficzne
 
     Węgliska położone są w całości na terenie Płaskowyżu Kolbuszowskiego. Jest to obszar pofałdowanych powierzchni pokrytych pokrywami piaszczystymi i osadami polodowcowymi. Charakterystyczne dla tego terenu są zapiaszczone drogi, gleby bielicowe, lasy sosnowe, wydmy polodowcowe oraz łąki kserotermiczne. Na Węgliskach można wydzielić kilka płatów leśnych, z któych największy rozciąga się od Dąbrówek i Rakszawy. Znaleźć w nim można polany śródleśne (Pod Grabina) czy zastoiska wodne wywołane działalnością licznych tutaj bobrów.
 
Pierwsze udokumentowane informacje o Węgliskach pochodzą z końca XIX wieku. Mamy m. in. informacje o prowadzeniu nauczania w izbach domów wiejskich. W latach 1909-1910 przy poparciu władz austriackich wybudowano budynek szkoły. Budynek ten doznał poważnych zniszczeń w latach I wojny światowej, ale udało się go odrestaurować i mógł służyć uczniom w okresie międzywojennym. W okresie II wojny światowej w prywatnych mieszkaniach nauczycieli i gospodarzy intensywnie prowadzono tajne nauczanie.
 
Po zakończeniu wojny budynek szkolny zajęty był przez stacjonujące tutaj wojska radzieckie. Dopiero w 1957 roku zaistniała możliwość przeprowadzenia kapitalnego remontu zniszczonego budynku i przywrócenia mu pierwotnego przeznaczenia. W niedługim czasie rozpoczęto także budowę nowego budynku szkolnego posiadającego cztery sale lekcyjne. Nową szkołę oddano do użytku 22 lipca 1961 roku.
 
Z biegiem lat szkoła przechodziła różne koleje losów. Początkowo była pełną szkołą podstawową, później stała się szkołą filialną Szkoły Podstawowej Nr 1 w Rakszawie, z nauczaniem tylko trzech pierwszych klas. Jeszcze później nauczanie rozszerzono do pięciu klas, by po dobudowaniu drugiej kondygnacji w okresie sierpień 1991 - wrzesień 1992, stać się z powrotem pełną szkołą podstawową.
 
W międzyczasie w trudnych początkach lat osiemdziesiątych, lokalna społeczność wspólnym wysiłkiem wybudowała kościół filialny parafii w Medynii Głogowskiej (do którego księża dojeżdżają z kościoła parafialnego odległego o ok. 5 km) oraz remizę strażacką (w okresie rozbudowy szkoły prowadzono tam lekcje).
 
Lata dziewięćdziesiąte były okresem dużych inwestycji w infrastrukturę lokalną. Nastąpiła unikalna wymiana instalacji elektrycznej na kablową, wybudowano gazociąg i wodociąg. Przeprowadzono dwu-etapową telefonizację wsi w oparciu o system radiowy.
 
W roku 2007 przeprowadzono kapitalny remont drogi oraz rozpoczęto budowę chodnika.
 
W Węgliskach w 1946 r. urodził się prof. dr hab. nauk prawnych Tadeusz Woś, w latach 2002-2005 dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99gliska_(wojew%C3%B3dztwo_podkarpackie)



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW