Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Wetlina



     Wetlina – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Cisna, nad potokiem Wetlina, na granicy Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, przy drodze wojewódzkiej nr 897.

Nazwa miejscowości pochodzi od rodzaju wierzby "wetlyny". Wieś należała do posiadłości rodu Kmitów. W miejscu znajduje się rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.


Historia

Wieś lokowana na prawie wołoskim. Do 1553 r. Wetlinę dziedziczy Piotr Kmita Sobieński, a po jego śmierci bezdzietna wdowa Barbara Kmita z Herburtów. Po jej śmierci w 1580 r. brat Stanisław Herburt.

25 września 1944 wieś została zajęta przez wojska radzieckie.

Do 1945 zamieszkana przez Bojków, od 1945 całkowicie wysiedlona w wyniku walk LWP z UPA, zasiedlana ponownie na przełomie lat 50/60. Pierwszymi nowymi osadnikami byli pracownicy leśni oraz oo. Bernardyni.

Wieś położona jest nieopodal źródła Wetlinki, będącej dopływem z prawego brzegu rzeki Solinki. Od zachodu i południa otoczona jest szczytami górskimi Jawornik (pasmo graniczne), Paportna (1198 m), od północy ciągnie się Połonina Wetlińska ze szczytem Roh (1255 m). W Wetlinie znajdowała się największa cerkiew w Karpatach - pięciokopułowa na planie krzyża. Dziś na jej miejscu znajduje się kościół katolicki.

We wsi znajduje się pomnik żołnierzy WOP, którzy zginęli w walkach z oddziałami UPA.


Turystyka

Przez Wetlinę biegnie nieczynna już dzisiaj trasa Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. We wsi znajduje się Dom Wypoczynkowy PTTK, Schronisko Młodzieżowe, oraz jeden hotel, wiele pensjonatów i kilka lokali gastronomicznych. Do 2005 roku w Górnej Wetlinie odbywał się największy w Polsce festiwal poezji śpiewanej "Bieszczadzkie Anioły". Od 2006 przeniesiono go do Dołżycy k. Cisnej. Od 2003 roku w każde wakacje odbywa się Festiwal "Jazz w Starym Siole" (zazwyczaj ok. 6 koncertów w okresie wakacji), a od maja 2007 odbywa się festiwal muzyki reggae. Wetlina stanowi jedną z głównych bieszczadzkich baz turystycznych. W roku 2006 wokół Wetliny wytyczonych zostało ok. 20 km narciarskich tras biegowych.


Szlaki turystyczne

     Szlak żółty Wetlina (Stare Sioło) – Przełęcz M. Orłowicza - Suche Rzeki - Zatwarnica
     Szlak żółty.Szlak czerwony. Wetlina (Stare Sioło) – Przełęcz M. Orłowicza - Smerek (góra) - Smerek (wieś)
     Szlak żółty. Szlak czerwony. Wetlina (Stare Sioło) – Przełęcz M. Orłowicza - Połonina Wetlińska (schronisko PTTK "Chatka Puchatka")
     Szlak żółty. Szlak czarny. Wetlina (Stare Sioło) – Przełęcz M. Orłowicza - Jaworzec (bacówka PTTK)
     Szlak żółty. Wetlina – Jawornik – Paportna – Riaba Skała
    Szlak zielony. Szlak żółty. Wetlina (kościół) – Jawornik – Paportna – Riaba Skała
    Szlak zielony.Wetlina – Dział – Mała Rawka – bacówka PTTK "Pod Małą Rawką" – Przełęcz Wyżniańska – Połonina Caryńska – Przysłup Caryński – schronisko studenckie    "Koliba"
     Szlak zielony. Szlak żółty. Szlak niebieski.Wetlina – Dział – Mała Rawka – Wielka Rawka – Ustrzyki Górne
    Szlak czarny. Szlak żółty. Wetlina (Górna Wetlinka) – Połonina Wetlińska (schronisko PTTK "Chatka Puchatka")

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wetlina



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW