Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Łączki Jagiellońskie



       Łączki Jagiellońskie – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Wojaszówka. W czasach średniowiecza istniał tu zamek obronny, który został zniszczony 16 marca 1667 roku przez wojska węgierskie Jerzego Rakoczego. W roku 1625 hrabia Joachim Tarnowski nabył Łączki.

     W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego. Miejscowość jest siedzibą parafii Św. Andrzeja Apostoła i Narodzenia NMP, należącej do dekanatu Frysztak, diecezji rzeszowskiej.


Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Panny Marii i Andrzeja Apostoła


     W miejsce starego, drewnianego kościółka w latach 1748-1758 wzniesiono z kamieni ze starego zamku Władysława Jagiełły, murowaną świątynię o charakterze późnobarokowym. W ołtarzu głównym znajduje się malowany na desce obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, obleczonej w płaskorzeźbione sukna z końca XVII wieku. Wykonał go techniką olejną na desce (145 x 75 cm) nieznany artysta. Obraz ten początkowo znajdował się w kościele w Łękach Strzyżowskich. W cudowny sposób przeszedł do Łączek po tym, jak leśniczy z dworu w Łękach zamordował kapłana idącego z Najświętszym Sakramentem do chorego. Od tego czasu do tutejszego kościoła zaczęły przybywać pielgrzymki z okolicznych parafii, i z terenu Słowacji, Czech i Węgier. Wierni opiece i wstawiennictwu Tej Matki Bożej przypisują m.in. ocalenie mieszkańców parafii i świątyni podczas II wojny światowej.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81%C4%85czki_Jagiello%C5%84skie



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW