Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Węgierka



      Węgierka – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie jarosławskim, w gminie Roźwienica, na Pogórzu Dynowskim, ok. 19 km na południowy wschód od Jarosławia. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie przemyskim.

     Pierwsze pisane wzmianki o Węgierce pochodzą z połowy XIV w. W północnej części wsi, przy trakcie z Jarosławia do Pruchnika zbudowano w połowie XV w. dwór obronny, w końcu XV w. przebudowany na nowoczesną fortecę bastejową. Pod koniec XVIII w. zamek spłonął i nie został już odbudowany. Zamek zbudowany był na planie kwadratu o wymiarach 40x40 m. Miał dwie basteje: od strony płn.-zach. (zachowana) i płd.-zach. Posiadał dwa skrzydła mieszkalne: zachodnie i południowe, z pozostałych stron były mury kurtynowe.

      Z zamkowego kompleksu zachowała się północno-zachodnia okrągła baszta i fragment zachodniego skrzydła mieszkalnego (częściowo zrujnowany, częściowo wykorzystywany przez mieszkańców). Czterokondygnacyjna baszta ma średnicę ok. 13 m. Grube ściany z otworami strzelniczymi zbudowane są z kamienia i cegły. U góry baszta zabezpieczona jest obręczą ze stalowej taśmy. Brak nakrycia sprawia, że ruina z każdym rokiem coraz bardziej niszczeje. Oprócz warunków atmosferycznych kamienie wykruszane są przez korzenie rosnących na baszcie drzew. W chwili obecnej po włączeniu terenów i budynków do Pruchnika rozpoczęły się prace remontowe mające na celu odnowienie i zabezpieczenie przed dalszym niszczeniem baszty. * - od dnia 1 stycznia 2007 roku tereny, na których znajduje się baszta, stawy i kilkanaście budynków jednorodzinnych należą terytorialnie do Pruchnika.

Pośrodku wsi kaplica (dawna cerkiew greckokatolicka) z 1886 oraz kościół parafialny zbudowany w latach 1984-1986. Na południowym krańcu wsi odkrywka skalna i wapiennik.

Na płd-wsch. krańcu wsi, nad doliną potoku Borycz znajdują się dobrze zachowane elementy grodziska wczesnośredniowiecznego (administracyjnie jest to teren wsi Tuligłowy).

Źródło: wikipedia.org



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW