Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Lubla



Lubla – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskim, w gminie Frysztak.
W latach 1975−1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa rzeszowskiego.

 

Szerokość geograficzna 4948\'8.59''N

Długość geograficzna 2135\'9.54''E

 

 Historia Lubli

 

        Lubla należała do wczesnych osad na Podkarpaciu. "Dwór w Lubli wraz ze wsią był od 1185 roku własnością zakonu cystersów. Pierwotnie administrowany był przez brata zakonnego (laika), później przez zarządców świeckich i dzierżawców, o czym wspominają protokoły wizytacyjne biskupów krakowskich. Po pierwszym rozbiorze rząd austriacki skonfiskował dwór i wieś na rzecz skarbu państwa"

We wsi znajduje się kościół parafialny pw. św. Mikołaja, wzniesiony prawdopodobnie pod koniec XV w.. Prawdopodobnie przebudowany ok. 1611 r. W końcu XVIII w. świątynię poddano remontowi i rozbudowano (dostawienie wieży). Uszkodzony w trakcie działań wojennych, wielokrotnie remontowany. Zastosowany w budowli system konstrukcyjny więźbowo-zaskrzynieniowo-zaczepowy jest charakterystyczny dla najstarszych kościołów drewnianych .



Istnieje zapis w przywileju fundacyjnym księcia krakowskiego Kazimierza Sprawiedliwego, w którym figuruje Lubla jako darowizna przekazana przez hrabię Mikołaja z Bogorii zakonowi cystersów w Koprzywnicy.W 1185 roku komes Mikołaj z Bogorii koło Sandomierza przekazał kilka wsi ze swych dóbr (w tym Lublę i Dobrzechów) na uposażenie klasztoru Cystersów w Koprzywnicy. Legat papieski, biskup firmański Filip w 1279 r. w Budzie na Węgrzech potwierdził opatowi klasztoru Cystersów w Koprzywnicy prawo do pobierania dziesięciny między innymi z Dobrzechowa, Lubli, Zaborowa, Czudca i Strzyżowa. W ciągu dziejów zatwierdzona była przez książąt i królów polskich jako własność cystersów.

W 1780 r. cesarz austriacki Józef II po konfiskacie zakonu cystersów włączył wieś i dwór do dóbr kameralnych cesarskich.

W 1808 r. rząd austriacki sprzedał wieś i folwark na licytacji w prywatne ręce. Janowi Chrzcicielowi Rogoyskiemu h. Brochwicz, a w 1862 roku kupił ją Ludwik Dzianott.

 
Lubla - kościółW czasie I wojny światowej w 1914 roku , część Lubli na granicy z Sieklówką została spalona przez wycofujące się wojska austriackie.

W czasie II wojny światowej i niemieckiej okupacji majątek Dziannottów stanowił ważny punkt konspiracyjny Placówki AK z Frysztaka. Częstym gościem w nim był Ks. Walenty Jasionowski, (tutejszy proboszcz od 8 IV 1942 r. 10 VII 1971 r.) Kapelan Inspektoratu AK OP-15. 1 lipca 1944 - AK m.in. z OP-15 zorganizowała odbiór zrzutu 6 tonowej broni z trzech samolotów koło Lubli. Por. Jan Koś (ur. w Lubli w 1916 r) dow. oddz. dywersji AK, ps. "Luby" utrudniał ruch kolejowy na trasie Rzeszów - Jasło.

Dwór w Lubli był w posiadaniu rodziny Dzianottów aż do 1946 roku (do parcelacji majątku przez ówczesne władze).

Źródło : http://pl.wikipedia.org/wiki/Lubla


 



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW