Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2017-03-06 11:29:55

Bieszczady - Wojak Szwejk

Pociąg z Rzeszowa na Słowację - już od wakacji!

       „Wojak Szwejk” to nazwa bezpośredniego połączenia, jakie uruchomi na czas wakacji z Rzeszowa na Słowację spółka kolejowa Polregio (dawne Przewozy Regionalne). Pociąg do miasta Medzilaborce, gdzie mieści się m.in. Muzeum Andy’ego Warhola kursował będzie w soboty i niedziele.

       Wakacyjne pociągi na Słowację kursować będą od 1 lipca do 3 września br. To dobra wiadomość dla tych, którzy chcieliby odbyć weekendową wycieczkę do Kraju Preszowskiego. O połączenie zabiegał Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. W ubiegłym roku na spotkaniu z mediami marszałek Władysław Ortyl zapewniał: - Zależy nam na tym, aby uruchomić stałe, wakacyjne połączenia kolejowe ze Słowacją przez przejście graniczne w Łupkowie. Przychylne temu przedsięwzięciu są również władze samorządowe Kraju Preszowskiego. Obecnie na różnych poziomach decyzyjnych - począwszy od ministerstw ds. transportu - pracują zespoły, których celem jest zawarcie niezbędnych porozumień, tak aby najpóźniej w przyszłym roku uruchomić regularne połączenia kolejowe pomiędzy Polską i Słowacją.

        Plany udało się zrealizować, mimo niezbyt udanego „próbnego” kursu, który zorganizowany został pod koniec ubiegłych wakacji. Zbyt skromny tabor, jaki wówczas podstawiono nie zapewnił godziwych warunków jazdy podróżnym. Tłum osób, jakie chciały odwiedzić Medzilaborce zdecydowanie przerósł oczekiwania przewoźnika. W tym roku, kiedy pociąg będzie kursował regularnie, może uda się uniknąć takich sytuacji.

      Wygoda podczas tej podróży jest ważna, ponieważ nie trwa ona krótko. Infrastruktura na trasie Rzeszów – Sanok – Medzilaborce nie pozwala pociągom rozwijać dużych prędkości, więc lcizając przystanki, pokonują ją w czasie 4,5 godziny. W sobotę i niedzielę pociąg wyjeżdża z Rzeszowa o godz. 5:54, a w Medzilaborcach jest o 10:23. W sobotę jest jeszcze drugi kurs z Sanoka - odjazd o godz. 15:50 i przyjazd do Medzilaborców o godz. 17:35. Do Rzeszowa można wrócić w sobotę i niedzielę pociągiem, wyjeżdżającym ze słowackiego dworca o godz. 17:48. Na miejscu będzie się o 22:05. Rozkład jazdy dostosowano do godzin kursowania pociągów PKP Intercity, tak aby na pociąg na Słowację łatwo było się przesiąść podróżnym spoza Podkarpacia.    

Bilet normalny z Rzeszowa do Łupkowa będzie kosztował 21,6 zł. Bilet za dojazd do słowackiej stacji Medzilaborce, podróżny kupi za 1 euro.

- Uruchomienie kolejowego połączenia Rzeszów-Medzilaborce pozwoli zrealizować oczekiwania mieszkańców Kraju Preszowskiego i województwa podkarpackiego. Ten rodzaj transportu ułatwi wymianę turystyczną pomiędzy naszymi regionami, będzie oddziaływać na współpracę  lokalnych społeczności w zakresie gospodarczym, ułatwi dostęp turystom z dalszych terenów do atrakcji turystycznych na terenie tych regionów – podkreśla Zbigniew Kozak, zastępca dyrektora Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego UMWP. - Wnioski o przywrócenie tego typu połączeń płynęły od przedstawicieli  jednostek samorządowych, organizacji społecznych, przedsiębiorców turystycznych.

Aktualnie  przewoźnik kolejowy dokonuje ostatnich uzgodnień ze stroną słowacką w zakresie promocji i organizacji. Trwają również starania o dopuszczenie większej liczby pojazdów do ruchu po stronie słowackiej, co pozwoli w razie potrzeby zwiększać skład pociągu.

Wcześniej pociąg tez jeździł

Połączenie kolejowe z Łupkowa na Słowację zostało uruchomione w 1999 roku. Nastąpiło to po 56 latach przerwy, kiedy to w 1943 roku tunel kolejowy biegnący pod przełęczą Łupkowską został zaminowany i wysadzony. Od 11 marca 2011 roku na wniosek Kolei Słowackiej oraz Ministerstwa Infrastruktury, które było organizatorem przygranicznych połączeń podjęto decyzję o likwidacji połączeń w relacji Medzilaborce – Łupków. Faktycznie pociągi kursowały do końca 2010 roku.

Obecnie między Polską a Słowacją transport zbiorowy jest bardzo skromny. Zlikwidowano połączenia kolejowe przez przejście graniczne w Muszynie. Przywrócenie kursu przez Łupków to na razie skromny ruch, ale miejmy nadzieję, że zarazem początek poprawy oferty dla podróżnych.

Na razie przewozy będą realizowane w okresie wakacji w miesiącach lipiec - sierpień w weekendy. - Jeżeli forma i zakres tych przewozów sprawdzą się, będziemy rozszerzać ofertę – mówi Zbigniew Kozak. - Niezależnie od tego jest prowadzone rozeznanie o możliwości zorganizowania transportu autobusowego między woj. podkarpackim i Krajem Preszowskim.


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW