Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2016-11-28 14:53:10

Bieszczady - Ginąca Profesja

Smolarze

       W leśnych ostępach Bieszczad, koło Baligrodu, Zygmunt Furdygiel spędza cztery godziny na ładowaniu kłód bukowego drewna do wielkiego pieca, następnie wszystko podpala i czeka, aż stos drewna ulegnie powolnemu zwęgleniu.

- To się pali dwa dni, a potem stygnie przez kolejne dwa. Piątego dnia można wyjąć węgiel - mówi 69-letni bieszczadzki "smolarz".

Furdygiel pracuje przy wypalaniu od ponad 40 lat. Bezustannie napełnia swoje cztery piece, zwane retortami i przemienia drewno w czarny węgiel. Jest on jednym z zaledwie kilku węglarzy wciąż działających w Bieszczadach.


Według regionalnego biura Lasów Państwowych, jeszcze 16 lat temu w Bieszczadach było ponad 50 takich baz wypalających węgiel drzewny w ponad 600 retortach. Obecnie, ze względu na import tańszego węgla z sąsiedniej Ukrainy, działa mniej niż 10 z około 40 piecami.

- Jest coraz mniej wypalarni węgla i coraz mniej nas, smolarzy. Powoli przechodzimy do historii - mówi Furdygiel.

Pracując, pan Zygmunt mieszka samotnie w małej chacie ze swoimi kotami. Żonę odwiedza w czasie przerw.

- Nie jestem samotny. Nie mam prądu, nie mam Internetu ...mam słońce w dzień, a w nocy blask księżyca.

Pracuje dla lokalnej firmy i może wyprodukować około tony węgla z każdego pieca, który ma właz na dachu i cztery małe kominy. Jego węgiel idzie głównie na eksport.


- Na początku pali się otwarte. Gdy już się dobrze rozpali, to zamykam klapę na górze. To się nazywa sucha destylacja. Woda i dym odparowują i zostaje węgiel. Gdy dym jest biały, robi się węgiel, gdy dym jest niebieski, robi się tylko popiół - tłumaczy sekrety swojego rzemiosła.Lokalni producenci obawiają się, że wkrótce będzie ich jeszcze mniej, bo jak mówią, każdy, bez względu na to, czy produkuje tonę, czy 100 ton węgla, będzie musiał się zarejestrować w Europejskiej Agencji ds. Chemikaliów i pokryć koszty analizy chemicznej swojego produktu. Dla wielu może to być nie do udźwignięcia.

- Z jednej strony uderza w nas tani węgiel ze wschodu, a z drugiej unijne przepisy - mówi jeden z bieszczadzkich producentów, nie chcąc się przedstawiać. - Jeśli chcę dalej produkować, to muszę inwestować, a to się nie zwraca w obecnej sytuacji.

Na razie Zygmunt Furdygiel wciąż ma zajęcie.

- Kiedy jeden piec się pali, drugi stygnie. Ja rozładowuję i ładuję trzeci, i wszystko zaczyna się od nowa...

Źródło http://poznajpolske.onet.pl/podkarpackie/wypalacze-wegla-drzewnego-w-bieszczadach/n803h4


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW