Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2016-11-02 14:35:15

Czarnorzeki - Ścieżka na Prządki

Łatwiej i bezpieczniej      Szlak dla turystów - urządzany przez gminę Korczyna - jest już prawie gotowy. Ma być łatwiejszy do pokonania i bezpieczniejszy. A przy okazji rozwiąże problem ewentualnych roszczeń turystów, którzy nie stosując się do regulaminu rezerwatu, ulegali wypadkom i żądali odszkodowań.Nowa trasa, której pokonanie pieszo zajmuje około 20 minut, wije się obrzeżem rezerwatu skalnego. Została wybudowana na gruntach prywatnych oraz na trenie Lasów Państwowych. Tak by uniknąć ingerencji w obszar podlegający ścisłej ochronie.

Jan Zych, wójt gminy Korczyna - Ta ścieżka turystyczno-edukacyjna biegnie po gruntach w 80 procentach prywatnych, no 20 procent to są grunty Skarbu Państwa, tak że tutaj ta zgoda właścicieli gruntów prywatnych spowodowała to, że moje zamiary mogły być zrealizowane.

Teren, przez który wiedzie ścieżka oczyszczono z krzaków, szlak wyposażono w drewniane bariery, a w miejscach stromych wybudowano szerokie schody. Wzdłuż staną tablice z informacjami o rezerwacie skalnym i tutejszej roślinności.

Wojciech Tomkiewicz, Urząd Gminy w Korczynie - Będzie bezpieczna ścieżka przejścia oczywiście z zastrzeżeniem, że nie wolno wchodzić na skałki, tego nigdy nie wolno było robić, będzie bezpieczna ścieżka z której można podziwiać perspektywę całego rezerwatu, aczkolwiek jeżeli ktoś uzna, że chce wejść dalej, bardziej w głąb rezerwatu, robi to już na własne ryzyko.

A zdarzało się, że turyści wspinając się na skały doznawali kontuzji i szukając winnych żądali odszkodowania od gminy. Nowy, bezpieczniejszy i dobrze oznakowany szlak rozwiązuje ten problem. Rezerwat Prządki i pobliskie ruiny zamku Kamieniec przyciągają rocznie rzeszę około 50 tysięcy turystów.

Aleksandra Szymańska - Piękne widoki nigdy nie są zgraną płytą, okolica jest przepiękna i warta odwiedzenia, była jest i sadzę że będzie.

Budowa ścieżki kosztowała 45 tysięcy złotych. Pieniądze wyłożył: gmina Korczyna oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW