Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2016-05-04 20:45:59

Zagórz - Klasztor Karmelitów Bosych

Kolejne prace konserwatorskie w zagórskim Karmelu

     Od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków gmina Zagórz dostanie 100 tys. złotych, zaś z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 150 tys. na konserwację zagórskiego Karmelu. Prace mają ruszyć początkiem lipca i potrwają do października tego roku.

Łącznie na tę inwestycję gmina Zagórz ma już 250 tys. złotych.

- Czekamy jeszcze na decyzję sejmiku wojewódzkiego. O tym czy wspomogą nasze działania dowiemy się pod koniec maja – mówi Mariusz Zagórski z referatu Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Pozyskiwania Funduszy UMiG w Zagórzu. – Liczymy, że podobnie jak w latach ubiegłych, marszałek województwa wspomoże nasze działania kwotą w granicach 40-50 tys. złotych – dodaje.Prace konserwatorskie obejmą zabezpieczenie istniejących murów, w tym ich korony oraz ścian wewnętrznych.

- Konieczna jest poprawa stanu technicznego. Warunki atmosferyczne, roślinność i inne czynniki źle wpływają na pozostałości klasztoru. Obluzowane kamienie spadają ze szczytów tych ścian i są bardzo niebezpieczne – zaznacza Mariusz Zagórski.

Do końca czerwca władze gminy chcą uzupełnić potrzebną dokumentację, by następnie początkiem lipca móc przystąpić do działania.

- Prace rozpoczną się w sezonie letnim, jednak nie będzie to miało wpływu na ruch turystyczny, gdyż obwiązuje bezwzględny zakaz wejścia do wnętrza kościoła, o czym informują tablice – kontynuuje.

Gmina Zagórz jest właścicielem osiemnastowiecznego, zabytkowego klasztoru od 2000 roku. Od tamtej pory małymi krokami stara się ratować obiekt.

Jest to szczególnie widoczne w ostatnich latach. Wśród prac jakie już zrealizowano jest wyeksponowanie i zabezpieczenie murów klasztoru, odnowienie frontowej oraz wschodniej strony elewacji, a także uporządkowanie terenu wokół całego obiektu. W jednej z wież funkcjonuje również platforma widokowa, która cieszy się sporą popularnością. Natomiast na tyłach klasztornych jest ogród,w którym można znaleźć kwiaty, różnorodne zioła i drzewa owocowe.


Obecnie gmina Zagórz przygotowuje również ważny projekt na odtworzenie i przywrócenie funkcji użytkowej budynku foresterium.

- W tej koncepcji jest przewidziana odbudowa tego obiektu. Ma on spełniać funkcję użytkową, chociaż trwają dyskusję jaką. Na pewno znajdzie się tam mała gastronomia, sprzedaż rękodzieła artystów bieszczadzkich, produkty regionalne. Do tego będą także pomieszczenia na górze. Mówi się o koncepcji sali konferencyjno-wystawowej. Jest jeszcze wariant funkcji hotelarskiej, chociaż ten jest mniej prawdopodobny – zdradza Mariusz Zagórski.

Projekt zakłada też odtworzenie studni oraz wykonanie zadaszenia na wieży widokowej.

Działka, na której znajduje się kompleks klasztorny to powierzchnia ponad 1,5 hektara. Natomiast sam obiekt jest wizytówką nie tylko miasta ale także całej gminy Zagórz. Warto także dodać, że w sezonie od czerwca do września do zagórskiego Karmelu przybywa nawet do 5 tysięcy turystów. Niepowtarzalność i wyjątkowość nowych inwestycji ma przyciągnąć ich jeszcze więcej.


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW