Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2016-04-11 08:49:59

Bieszczady - Muczne

Muzeum Wypału Węgla Dezewnego      Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego powstaje w Mucznem w Bieszczadach. Leśnicy z nadleśnictwa Stuposiany chcą w ten sposób zachować pamięć o istniejących przez całe dziesięciolecia bazach wypałowych i węglarzach, którzy opowiadali turystom o swojej pracy i sposobie wypału węgla drzewnego w mielerzach i retortach.

      Przed kilkunasty laty w Bieszczadach działało ponad 50 takich baz, które dysponowały sześciuset retortami. Dzisiaj jest mniej niż 10 baz z około 40 retortami.

    Węgiel z bieszczadzkiego drewna został wyparty przez tańszy z Chin. Pozostała jednak legenda o ludziach osmolonych jak górnicy i przekazywana przez laty tajemnica układania specjalnych bukowych kupców w retortach. W ludzkiej pamięci pozostał też zapach dymu unoszącego się nad górami. Stąd pomysł na utworzenie muzeum plenerowego na terenie dawnej bazy wypału węgla drzewnego w Mucznem. Nad wszystkim czuwa św.Tybalt z Provins patron węglarzy i smolarzy. Jego artystyczny wizerunek stworzył rzeżbiarz Zdzisław Pękalski.
 


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW