Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2015-11-16 13:06:27

Krosno - Muzeum Podkarpackie

Świecznik – źródło światła i dzieło sztuki"-Wystawa

        Muzeum Podkarpackie (ul. Piłsudskiego 16) zaprasza na wystawę czasową pt. "Świecznik – źródło światła i dzieło sztuki", którą można obejrzeć do 29 listopada 2015.


     Wystawa "Świecznik - źródło światła i dzieło sztuki" jest okazją do przedstawienia kolekcji niepowtarzalnych wyrobów polskiego i europejskiego rzemiosła artystycznego. Jest prezentacją dawnego kunsztu złotnictwa polskiego i europejskiego od XVII do początków XX w. Prezentowane obiekty poprzez swoją różnorodność, bogactwo form i kształtów doskonale obrazują nieprzeciętną zręczność artystyczną ich twórców.

     Świecznik – przedmiot obecny zarówno w wytwornych pałacach, największych europejskich katedrach, jak i w wiejskich kościołach i drewnianych chatach. Przybierał on różną formę w zależności od statusu właściciela, a wyroby o wysokiej wartości artystycznej świadczyły o prestiżu i zamożności.

     Wykonywane były głównie z drewna, cyny, mosiądzu i srebra, często polichromowane, posrebrzane lub pozłacane. Duża ich część nie przetrwała próby czasu. Świeczniki drewniane często zastępowane były metalowymi, tym samym ulegały zniszczeniu gdzieś w piwnicach lub na strychach. Srebrne natomiast, mają obok wartości artystycznej wartość materialną, więc często były przetapiane w celu odzyskania cennego kruszcu. Tym bardziej zebranie i udostępnienie tej kolekcji zwiedzającym ma dużą wartość historyczną, edukacyjną i poznawczą.


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW