Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2015-10-26 14:51:08

Rzeszów - Muzeum Okręgowe

Jubileusz 80-lecia

       Dokumentować przeszłość, badać ją, edukować obecne i przyszłe pokolenia - te oraz szereg innych zadań muzealnictwa realizowane są przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie które obchodziło jubileusz 80-lecia.


      Główne uroczystości odbyły się w kinie „Zorza”. Tam, powitani przez dyrektora Bogdana Kaczmara goście, zapoznali się z krótką historią Muzeum Okręgowego, które swoje początki wiąże z postacią Franciszka Kotuli.

     Na uroczystości wręczono również nagrody państwowe i wyróżnienia muzealne, dla zasłużonych w swej działalności muzealników, a także współpracowników Muzeum Okręgowego. Dopełnieniem tej części uroczystości był występ muzyczny Dagny Cipory.

Na koniec goście przenieśli się do budynku głównego Muzeum, gdzie miała miejsce prezentacja nowo zakupionego obrazu Włodzimierza Tetmajera „Spotkanie”, w czym swój wkład oprócz MKiDN miał również samorząd województwa.

Z kolei owocem współpracy Muzeum z Politechniką Rzeszowską była prezentowana wystawa „4 wymiAR muzeum”, gdzie dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym zwiedzający mogli poznawać obiekt muzealny przy pomocy urządzeń mobilnych (tabletów, smartfonów).

Na koniec nie brakło również czasu na szereg podziękowań i gratulacji, głównie ze strony współpracujących z Muzeum Okręgowym instytucji kultury i nauki. Szczególny okazał się w tym względzie prezent od zaprzyjaźnionego muzeum z węgierskiej Nyiregyhazy – szabla z okresu I wojny światowej.
 


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW