Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2015-10-14 14:46:32

Beskid Niski - Zyndranowa

Obchody Światowego Dnia Turystyki na Podkarpaciu

      Obchody Światowego Dnia Turystyki na Podkarpaciu odbyły się tym roku w Zyndranowej. Święto zostało ustanowione w 1979 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki działającej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Obchody mają kształtować społeczną świadomość dotyczącą znaczenia i roli turystyki we współczesnym świecie, zarówno w aspekcie kulturowym, politycznym i gospodarczym.

       W przypadku niektórych krajów biznes turystyczny jest bardzo istotnym źródłem wpływów do budżetu - tak jest na przykład w Grecji, Hiszpanii czy Włoszech. Jak się okazuje, to właśnie Europa stanowi światową mekkę turystyki - w 2011 roku przywitała pół miliarda podróżnych. Najczęściej odwiedzanymi państwami w skali globalnej są zaś Francja, Stany Zjednoczone i Chiny. Liczba turystów stale rośnie, głównie ze względu na nieustannie zwiększające się możliwości swobodnego (i niedrogiego) przemieszczania. Dawniej, zwłaszcza w XVII i XVIII wieku popularny był w Europie tzw. Grand Tour, czyli podróż, w którą wyruszali arystokraci i intelektualiści w celu nabrania dobrych manier, obycia w świecie sztuki i kultury oraz wyrobienia gustu artystycznego. Grand Tour odbyli między innymi Monteskiusz, Lord Byron, Wolfgang Amadeusz Mozart czy Stanisław August Poniatowski.

     Wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki w roku 2015 zorganizowane zostały w Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. 26 września spotkali się tam ludzie związani z rozwojem i promocją turystyki na terenie województwa podkarpackiego. To wydarzenie było okazją do wręczenia statuetek Marszałka Województwa Podkarpackiego "Za szczególną aktywność w rozwoju turystyki i jej promocji". Otrzymali je Lutek Pińczuk z Chatki Puchatka w Bieszczadach, Krystyna Rados ze schroniska Radosne Szwejkowo w Łupkowie, Wojciech Krukar z PWSZ Krosno, Krystyna Boczar-Różewicz gł. specjalista ds. promocji gminy Dukla, TVP Oddział Rzeszów, Radio Rzeszów.

Wręczone zostały także Odznaki Honorowe Ministra Sportu i Turystyki "Za zasługi dla turystyki". Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna ogłosiła natomiast wyniki regionalnego etapu konkursu na "Najlepszy Produkt Turystyczny". Niekwestionowanym hitem sezonu okazały się Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe (http://drezynyrowerowe.pl/), które uhonorowane zostały zarówno statuetką, jak też okazały się najlepszym produktem turystycznym województwa podkarpackiego w letnim sezonie 2015. Obchody święta otworzył gospodarz gminy burmistrz Dukli Andrzej Bytnar.
 


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW