Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2015-09-28 18:24:41

Krosno - Muzeum Podkarpackie

Dzień Otwarty w Muzeum Podkarpackim

       Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza 29 września 2015 r. w godzinach 9:00-14:00 na XI edycję Dnia Otwartego. Podczas wydarzenia m.in. zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych, prezentacja grupy rekonstrukcyjnej przybliżającą  kulturę materialną Wikingów, spotkanie muzealne z Łukaszem Grudyszem w ramach wystawy Hucuły - konie Karpat Wschodnich.

 


 

       Dzień Otwarty to przedsięwzięcie o charakterze edukacyjnym, skierowane głównie do dzieci i młodzieży ze szkół krośnieńskich i z terenu całego powiatu. To dla nas szansa, aby zazwyczaj pozamykanych w szkołach uczniów i pedagogów wyciągnąć za mury  i pokazać im inne ciekawe możliwości zdobywania wiedzy, chociażby o naszym mieście. Liczymy na to, że jak każdego roku, również i tym razem atrakcyjny i różnorodny program tej akcji przyciągnie w progi Pałacu Biskupiego liczną rzeszę młodych adeptów szkół, zainteresowanych nie tylko historią.

      W latach wcześniejszych główną atrakcję stanowiły pokazy grup rekonstrukcji historycznej, a ulica Piłsudskiego nawiedzana była przez Rzymian, wojów wczesnośredniowiecznych, późnośredniowieczne rycerstwo czy XVII-wieczne towarzystwo pancerne spod chorągwi hetmana Żółkiewskiego. Sięgaliśmy również do kultury i tradycji japońskich Samurajów, Indian Ameryki Północnej, pokazywaliśmy też nasze rodzime, trochę zapomniane rzemiosła. Tym razem proponujemy państwu prezentację grupy Jomsborg Viking Hird z Warszawy. Drużyna grodu Warownia Jomsborg  jest bractwem odwołującym się do tradycji Jomsborczyków - Jomswikingów, którzy 1000 lat temu służyli królowi Bolesławowi Chrobremu, jako najemni woje. Była to mieszana, skandynawsko-słowiańska drużyna, która zasłynęła z dzielności w boju na całym Bałtyku i na Wyspach Brytyjskich. Zespół specjalizuje się w pokazach i rekonstrukcji historycznej, organizuje warsztaty i prezentacje.

 

29 września 2015 r. (wtorek)

 

W programie:

               9.00 – 14.00 zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych

               8.30 – 13.00 Emil ze Smalandii - czytanie przygód sympatycznego chłopca ze Szwecji autorstwa Astrid Lindgren, dla przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych

               9.00 – 14.00 prezentacja grupy rekonstrukcyjnej Jomsborg Viking Hird przybliżającej kulturę materialną wczesnośredniowiecznych Ludzi Północy – Wikingów (pokazy: strojów, uzbrojenia, rzemiosła artystycznego, walki)

               17.00 Spotkanie Muzealne z Łukaszem Grudyszem w ramach wystawy Hucuły - konie Karpat Wschodnich

Impreza ma charakter otwarty i bezpłatny w godz. 9.00 – 14.00.

Rezerwacja miejsc dla grup obowiązuje tylko w przypadku chęci uczestnictwa w czytaniu przygód Emila ze Smalandii.

Na Spotkanie Muzealne o godz. 17.00 – wstęp wolny.

 

 

Cała impreza ma charakter bezpłatny. Szkoły zapraszane są w godz. 9.00 – 14.00. Nie będzie możliwości oprowadzania po wystawach przez przewodników. Nadzór nad poszczególnymi ekspozycjami mieć będą ich twórcy – pracownicy działów merytorycznych Muzeum. Wszystkie prezentacje odbędą się na dziedzińcu. Pokazy  będą miały charakter otwarty – bez konieczności rezerwacji godzinowej. Rezerwacja miejsc dla grup obowiązuje tylko w przypadku chęci uczestnictwa w czytaniu przygód Emila ze Smalandii.

Rezerwacja miejsc możliwa pod nr telefonu: 13 43 213 76 w. 13 lub mailowo: promocja@muzeum.krosno.pl. Zapisy prowadzi Dział Oświatowo-Promocyjny.


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW