Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2015-09-22 20:00:32

Komańcza - Harasymiada po raz VII

Pamięci poety

      Miłośnicy poezji Jerzego Harasymowicza spotkali się w Komańczy na VII Harasymiadzie, cyklicznej imprezie poświęconej piewcy gór i lasów Karpat. W uroczystościach uczestniczyła też żona poety, Maria Harasymowicz.

       Podczas inauguracji w piątek 11 września o poezji Jerzego Harasymowicza rozmawiali m.in. bieszczadzcy poeci Mirosław Welz i Roman Zielonka, w dyskusji wziął udział także wybitny znawca literatury prof. Bolesław Faron.
Zebrani obejrzeli też występ młodzieży z Zespołu Szkół w Komańczy, wysłuchali koncertu Iwony Dyląg i recitalu Grzegorza Śmiałowskiego, wieczorem zaś wystąpił Zespół Jednej Góry "Matragona".
      Sobotnie przedpołudnie poświęcono na wędrówkę śladami Jerzego Harasymowicza; uczestnicy odwiedzili m.in. Mików i Przełęcz Wyżną, gdzie pod obeliskami upamiętniającymi poetę złożono wiązanki kwiatów. Finałem był wieczorny koncert zespołu Wolna Grupa Bukowina.
W tym roku staraniem leśników i ratowników Grupy Bieszczadzkiej GOPR odrestaurowano pomnik Harasymowicza na Przełęczy Wyżnej.  

      Kolejnym z bieszczadzkich śladów poety jest obelisk odsłonięty w 2009 roku przed osadą leśną w Mikowie. Na mosiężnej tablicy, ufundowanej przez leśników, wyryto poetycki testament Harasymowicza:
„Kiedy jak buki na mróz serce mi pęknie/ połóżcie mnie na wóz z widokiem na Bieszczady/
na wielki pożar gór na wielką jesień/ którą sam roznieciłem pisaniem..."
Jerzy Harasymowicz, z wykształcenia leśnik, z zawodu poeta, zmarł w 1999 roku w Krakowie. Jego prochy zostały rozsypane nad Bieszczadami. Imię poety nosi biblioteka w Komańczy. Organizatorem imprezy była Gmina Komańcza przy udziale Nadleśnictwa Komańcza.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: EdM i Marian Rygiel

Najnowsze aktualności
Harasymiada po raz siódmy
Harasymiada po raz siódmy
Oddali hołd żołnierzom Września 1939
Oddali hołd żołnierzom Września 1939
Bielikowi na ratunek
Bielikowi na ratunek
Informacja RDLP w Krośnie
Informacja RDLP w Krośnie


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW