Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2015-08-17 08:19:33

Wietrzno - Tam gdzie w średniowieczu chadzali wojowie

Nowy szlak rowerowy

         8 sierpnia 2015 r. , w Wietrznie otwarty został nowy szlak rowerowy w gminie Dukla "Wokół Grodziska". Szlak jest pętlą, długości ponad 12 km, zaczyna się i kończy przy Domu Ludowym w Wietrznie. Szlak zlokalizowany jest na wzgórzu Grodzisko o wysokości 426 m n.p.m. Tu znajdowało się w średniowieczu Grodzisko "Wietrzniów" . Stanowiło ono poczwórny pierścień wałów i fos obronnych. Na szczycie, na zachód od grodziska znajduje się kopiec, prawdopodobnie pozostałość po punkcie obserwacyjnym "straży".

       Pętla szlaku jest tak poprowadzona, aby pokazać piękne widoki rozpościerające się z Grodziska, widać ze szlaku górę Cergową, panoramę Wietrzna z górującą wieżą kościółka pw. Michała Archanioła w Wietrznie, panoramę Krosna, Panoramę Równego. W większości szlak przebiega drogami leśnymi, jest trochę dróg bitych: żwirowych i asfaltowych. Przewyższenia na szlaku sięgają 134 m. Szlak "Wokół Grodziska" jest szlakiem trudnym. Ma 7 węzłów, jest połączony szlakiem łącznikowym) ze szlakiem niebieskim. Razem stanowią szlak długości ponad 50 km. W pobliżu znajduje się I kopalnia ropy naftowej na świecie w Bóbrce (Skansen Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Ze szlaku z powodzeniem mogą korzystać osoby aktywne ruchowo, uprawiające Nordic Walking, biegi, jazdę na rowerze. Osoby pragnące pospacerować ścieżkami wojów średniowiecznych, pokontemplować znajdą tu także właściwe miejsce. Na szczycie Grodziska zbudowano wiatę, w której można odpocząć i nabrać sił na dalszą trasę.

        Mimo ogromnego upału odbyły się wszystkie planowane na otwarcie szlaku zawody: bieg "Ekstremalna 10", na 10 km, zawody Nordic Walking, a także zawody rowerowe dla dzieci w formule XC. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dukli organizator zawodów i współorganizator otwarcia szlaku obok gminy Dukla jak zwykle dopiął wszystko na ostatni guzik. Strażacy z OSP Wietrzno przygotowali kurtyny wodne na trasie, które dawały ulgę zawodnikom i były atrakcją dla dzieci. Oficjalnego otwarcia szlaku rowerowego Wokół Grodziska w Wietrznie dokonali: burmistrz Dukli Andrzej Bytnar i dyrektor MOSiR Dukla Michał Szopa. W otwarciu wzięły udział: wiceburmistrz Dukli Elżbieta Wróbel i Sekretarz Gminy Dukla Halina Cycak, a także radni gminy Dukla: Ewa Przystasz i Władysław Boczar. Burmistrz Andrzej Bytnar powiedział: Mamy w gminie Dukla około 100km szlaków rowerowych, łącznie z tym który otwieramy dzisiaj. Pomysłodawcą oznakowania szlaku jest Michał Szopa - dyr. MOSiR w Dukli. Nad właściwym przygotowaniem szlaku pracowało wiele osób min. Krystyna Boczar-Różewicz, Witold Grodzki -znakarz, Józef Szczurek i Zenon Bożętka z ekipą z gminy Dukla, Wojtek Różewicz, który wykonał projekt wiaty, Ania Chłopecka z Informacji Turystycznej w Dukli, a także wiele innych osób, których nie wymieniłem. Szlak otwieramy nie w przypadkowym miejscu, ale w miejscu bardzo atrakcyjnym turystycznie, mamy tu piękny kościółek , perłę architektury drewnianej z barokowym wystrojem wnętrz, skansen Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, piękną przyrodę. Na zakończenie uczestnicy otwarcie rowerem, z kijami lub inaczej udali się na szczyt Grodziska pod wiatę, gdzie nastąpiło rozdanie nagród uczestnikom zawodów. Tam mogli też zjeść smakowitą grochówkę.

       Wyniki zawodów znajdują się na stronie www.mosir@dukla.pl . W zawodach Nordic Walking wziął udział mistrz Polski seniorów na dystansie 42 km Marcin Michalec z Krosna.Krystyna Boczar-Różewicz


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW