Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2015-08-05 15:28:46

Przemyśl - Kościół św. Piotra?

W Przemyślu odkryto posadzkę z XIV wieku

       Wczesnogotycką posadzkę pochodzącą z XIV wieku odkryto przy dawnym klasztorze oo. jezuitów w Przemyślu. Konserwatorzy nie wykluczają, że jest to ślad poszukiwanego od dawna kościoła św. Piotra.

     Jak wyjaśniła Podkarpacki Konserwator Zabytków w Przemyślu, dr Grażyna Stojak dopiero pełne badania archeologiczne mogą potwierdzić, czy odkryta posadzka należała do poszukiwanego kościoła.- Na grafikach z XVI wieku kościół św. Piotra stał właśnie w tym miejscu, gdzie teraz odkryliśmy posadzkę. Dlatego możemy mówić, że jest to prawdopodobnie ślad po tym kościele, ale pewność będziemy mieć dopiero, gdy otrzymamy wyniki badań – zastrzegła konserwator.

     Podkreśliła, że jeżeli badania potwierdzą, że jest to ślad po wczesnogotyckim kościele św. Piotra, to będzie to sensacyjne odkrycie, bo pochodzące z początków chrześcijaństwa na tych terenach.

Posadzkę odkryto na parkingu, należącym obecnie do firmy prywatnej; dawniej był to teren przyklasztorny oo. jezuitów.

     Stojak dodała, że na pierwsze relikty w tym miejscu natrafiono kilka lat temu; w latach 2009-2010 prowadzono prace związane z położeniem nowych instalacji i konieczne było wykonanie wcześniejszych badań archeologicznych.

- W związku z tym, że obecnie zaplanowany jest w tym miejscu kompleksowy remont i adaptacja do nowych funkcji, konieczne było przeprowadzenie szerszych badań i sprawdzenie terenu. Dzięki naszej czujności odnaleźliśmy właśnie posadzkę – zauważyła dr Stojak.

Wiadomo, że odkryta posadzka pochodzi z XIV stulecia. Świadczy o tym m.in. kształt, sposób wykonania, ułożenie płytek posadzki.

Pierwsze wyniki badań, które pomogą określić, czy posadzka należała do kościoła św. Piotra, mogą być znane w ciągu kilku dni.

Źródło:onet.pl


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW