Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2015-06-27 09:29:51

Bieszczady - Solina

Nowoczesna karetka wodna

       Od początku wakacji do 2 września na Zalewie Solińskim dostępna będzie nowoczesna karetka wodna, która podniesie poziom bezpieczeństwa 1,5 mln osób przebywających przez cały sezon nad akwenem. Zespół ratowników będzie funkcjonował przez 24 h na dobę, siedem dni w tygodniu.

Konkurs ogłoszony przez NFZ wygrało pogotowie z Rzeszowa. Startowało również Lesko.

Nowa karetka RIB SPORTIS 6200/K pomoże ratownikom WOPR w utrzymaniu bezpieczeństwa nad Zalewem Solińskim. Ma ponad 6 m długości i 2,5 m szerokości. Waży 420 kg, a jej ładowność przekracza 1000 kg. Maksymalna moc silnika to 150 KM. Łódź może pomieścić 10 osób. Jest ona wyposażona dokładnie tak samo jak karetka drogowa typu P. Dysponuje również systemem doświetlenia bardzo dobrej jakości. Ambulans – statek wodny, bo tak fachowo nazywa się wodną „erkę” spełnia wszelkie wymogi i kryteria. Podstawowa wersja tego modelu kosztuje 75 tys. zł netto.

Zespół będzie się składał ze sternika i dwóch ratowników medycznych, którzy będą pracować w systemie 24 h na dobę przez siedem dni w tygodniu. Keja Krośnieńskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Polańczyku będzie miejscem wyczekiwania karetki i ratowników.

- Nie tylko na samej wodzie, ale również w najbliższej okolicy Zalewu Solińskiego, to właśnie zespół poruszający się karetką wodną będzie w stanie najszybciej dotrzeć do potrzebujących – zapewnia Andrzej Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie.

Przedstawiciele służb ratowniczych funkcjonujących w lecie na zalewie ustalili szczegóły współpracy.

- Nasi ratownicy nie będą wchodzili pod wodę. Będzie to rola WOPRu, ewentualnie płetwonurków straży pożarnej – tłumaczy Andrzej Kwiatkowski


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW