Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2015-05-25 12:20:27

Beskid Niski - Magurski Park Narodowy

ogactwo Magurskiego Parku Narodowego

       Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe terenu Magurskiego Parku Narodowego będzie tematem pierwszego spotkania z Magdaleną Kuś, kierownikiem Zespołu ds. Edukacji Ośrodka Magurskiego Parku Narodowego...


      Magurski Park Narodowy zajmuje powierzchnię około 20 tys. ha, z  czego 84% znajduje się w granicach administracyjnych powiatu jasielskiego. Jest jednym z największych parków narodowych w Polsce i jednocześnie największym w obrębie pasm beskidzkich.

     Na jego terenie występują dobrze zachowane naturalne starodrzewy jodłowe, ale dominują starodrzewy bukowe. Fauna MPN bogata jest w puszczańską formę ptaków i ssaków, występują tu także rzadkie gatunki owadów i roślin, ciekawa flora i urozmaicone formy skalne.

      Magurski Park Narodowy jest także obszarem niezwykle interesującym pod względem walorów etnograficznych i historycznych. Jak każde pogranicze, było miejscem styku i przenikania się kultur wielu narodów.

     To m. in. ten element – oprócz zabytków architektury sakralnej w stylu zachodnio – łemkowskim,  stanowi o obecnej atrakcyjności kulturowej tego regionu.


Spotkanie odbędzie się w piątek, 29 maja o godz. 17:00
w budynku dawnego kina Syrena JDK w Jaśle


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW