Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2015-04-15 14:01:03

Rzeszów - UL. 3-go Maja świętuje

XII Święto Paniagi

     3 maja w Rzeszowie już po raz dwunasty odbędzie się Święto Paniagi.  Historia ulicy 3 Maja sięga przełomu wieków XIV i XV, kiedy to powstały Kościół Farny oraz rzeszowski Zamek. Ulica wówczas stanowiła najkrótsze połączenie między dwoma newralgicznymi punktami miasta. W czasach autonomii Galicyjskiej ulicę nazwano Herrengasse, czyli Pańską, ale mieszkańcy Rzeszowa nazywali ją Paniagą.  Po drugiej wojnie światowej ostatecznie nazwano ją Ulicą 3 Maja.W tym roku formuła święta została nieco zmieniona w swoim kształcie i koncepcji programowej.

Tegoroczne, 12 Święto Paniagi będzie nawiązywało do słuchowiska Polskiego Radia Rzeszów pt. „Drabina do nieba” i do charakteru ulicy 3 Maja z lat 20-tych ubiegłego stulecia.

Paniagę wypełnią wydarzenia artystyczne realizowane przy udziale miejskich instytucji kultury. Po raz pierwszy uruchomiona zostanie klubokawiarnia z czytelnią w wirydarzu Gmachu Głównego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Tegoroczny jarmark zostanie usytuowany w Alei Lubomirskich, a na stoiskach oferowane będzie głównie rękodzieło oraz tradycyjne i regionalne produkty kulinarne.

W okolicach Fontanny Multimedialnej powstanie scena taneczna, na której swój dorobek zaprezentują znakomite zespoły tańców folklorystycznych, towarzyskich, nowoczesnych i orientalnych i innych. O godzinie 17.30 rozpocznie się potańcówka w stylu lat 20- tych

Głównym wydarzeniem Święta Paniagi będzie premiera spektaklu „Opera é la vita” na rzeszowskim Rynku. Przedstawienie  reżyseruje Mikołaj Blajda, a w obsadzie znajdą się diva operowa Małgorzata Walewska oraz popularny wokalista Maciej Miecznikowski, a także znakomici muzycy Filharmonii Podkarpackiej.
„Opera e la vita” – „opera to życie” czyli miłość, kłamstwo, zdrada i śmierć w największych dramatach operowych wszechczasów. Maciej Miecznikowski, jako operowy upiór, opowie historię swojego życia w podziemiach teatru, gdzie przez wiele lat obserwował wzloty i upadki największych twórców opery oraz zmagania div operowych z dyrygentami, impresariami, solistami, muzykami i kapryśną publicznością. Będzie to upiorna historia opery i operowa historia upiora. Muzyka spektaklu to najpiękniejsze arie i duety z oper: Don Giovanni, Czarodziejski Flet, Wesele Figara, Traviata, Tosca, Nabucco, Rusalka, Rigoletto czy Carmen, w interpretacjach pierwszej Divy polskiej sceny operowej – Małgorzaty Walewskiej oraz wspaniałych, młodych solistów: Sylwii Lorens, Julity Mirosławskiej, Andrzeja Lamperta i Łukasza Motkowicza. Piękna muzyka, w wyjątkowej oprawie, zaprezentowana w nowatorski sposób z lekkim przymrużeniem oka.

Z nadzieją, że nowa koncepcja Święta Paniagi znajdzie Państwa uznanie, już dzisiaj serdecznie na nie zapraszamy.


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW