Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2015-04-13 18:50:50

Podkarpackie - Obiekty czekają na odkrywców

Karpacki Szlak Domów i Ogrodów Historycznych

    Rezydencje magnackie – zamki i pałace, a także siedliska i dwory szlacheckie stanowią nieodłączną część krajobrazu województwa podkarpackiego. Obiektów tego typu jest na Podkarpaciu co najmniej kilkadziesiąt. Część z nich jest doskonale znana, jak np. zamek w Łańcucie odwiedzany rocznie przez ponad 300 tys. turystów czy zamek w Krasiczynie zwany podkarpacką perłą renesansu. To jedne z najpiękniejszych rezydencji w Polsce.

 

Ale wśród podkarpackich pałaców i dworów znajdują się także obiekty mniej znane, które także zasługują na uwagę i mogą być atrakcyjne dla turystów. Co więcej, otoczone są niepowtarzalnymi założeniami parkowymi i ogrodowymi. Można tu wymienić chociażby pałacyk myśliwski w Julinie, zamek Dubiecko, dwory w Wiśniowej i Żarnowcu czy pałac w Zarzeczu.

 

Obiekty czekają na odkrywców


Wiele z tych historycznych rezydencji nie wykorzystuje jednak swojego potencjału turystycznego. – W krajobrazie kulturowym województwa podkarpackiego szczególne miejsce zajmują otoczone imponującymi ogrodami historycznymi słynne rezydencje oraz równie interesujące, chociaż skromniejsze dwory szlacheckie. Chcemy zachęcić turystów do odkrywania tych miejsc – mówi Jan Sołek, dyrektor Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Tworzony przez PROT „Karpacki szlak ogrodów i domów historycznych” połączy najpopularniejsze obiekty z tymi mniej znanymi, które również mogą stanowić ciekawą atrakcję turystyczną.

 

Raport z badania krajowego rynku turystycznego przeprowadzonego przez PBS w zeszłym roku podaje, że niemalże 20 proc. polskich turystów to tzw. „Odkrywcy”, którzy preferują aktywny wypoczynek, a jedną z najczęściej wybieranych przez nich form relaksu jest zwiedzanie. Są to też turyści, którzy preferują wyjazdy do nietuzinkowych i jeszcze nieodkrytych miejsc. Dodajmy, że liczba turystów o takim profilu rośnie – tak w kraju, jak i za granicą. Te dane są dla PROT dodatkowym potwierdzaniem potrzeby stworzenia produktu turystycznego skierowanego do turystów lubiących zwiedzać i interesujących się kulturą.

 

Na nowopowstającym Szlaku znajdzie się kilkadziesiąt obiektów, wraz z ich ogrodami, rozsianych po całym województwie podkarpackim. Powstanie mapa szlaku i publikacje pomocne w zwiedzaniu. – Chcemy, żeby turysta, który przyjedzie zwiedzić Łańcut, czy Krasiczyn został u nas dłużej. W tym celu musimy dostarczyć mu jasnej wskazówki, gdzie powinien się udać w dalszej kolejności. Możemy mu wskazać, że chociażby z Łańcuta będzie miał blisko do Julina, czy Sieniawy, a jeśli będzie wracał w stronę Krakowa, to warto, aby wstąpił po drodze do Przecławia nieopodal Dębicy – tłumaczy Anna Brzechowska-Rębisz z PROT.

 

Dofinansowanie dla Szlaku


Swego rodzaju prolog w przygotowaniach do stworzenia Szlaku stanowi najnowsze wydawnictwo PROT – album „Podkarpackie. Ogrody i domy historyczne”. Na jego kartach można podziwiać 24 zamki, pałace i rezydencje wraz z ich ogrodami. Publikacja daje obraz, jak atrakcyjny będzie Szlak, który właśnie powstaje.

 

Projekt związany z realizacją „Karpackiego szlaku ogrodów i domów historycznych” otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Oznacza to, że Szlak będzie gotowy z końcem 2015 roku. Prace rozpoczną się od stworzenia koncepcji Szlaku, mapy i przewodnika turystycznego. Powstanie też dedykowana strona internetowa wraz z audioprzewodnikiem.

 

Realizacji projektu będzie towarzyszyć intensywna promocja. Oprócz kampanii informacyjnej w mediach PROT przewidział podróż studyjną dla dziennikarzy i blogerów. Szlak będzie też promowany na targach turystycznych.

 

Realizacja projektu przewidziana jest do końca 2015 r., ale Szlak ożyje już najbliższego lata. W ramach projektu przewidziano bowiem zorganizowanie festiwalu wydarzeń kulturalnych na Szlaku, w tym spektakli teatralnych, koncertów muzyki dworskiej, prezentacji kulinarnych i pleneru fotograficznego.


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW