Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2015-03-13 12:46:39

Krosno - Aula PWSZ

„Samobójstwo Europy. Wielka Wojna 1914-1918”

       17 marca 2015 (wtorek) o godz. 15:00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kośnie (aula, ul. Kazimierza Wielkiego 4) gościć będzie historyk i eseista - profesor Andrzej Chwalba, autor najnowszej publikacji „Samobójstwo Europy. Wielka Wojna 1914-1918”. Wstęp wolny.      Profesor Andrzej Chwalba uświetni organizowany przez PWSZ „Tydzień Akademicki” wykładem „I wojna światowa – samobójstwo Europy”, w którym przedstawi wątki związane z działaniami wojennymi w Karpatach i skutki polityczne wojny dla tej części Europy. Po spotkaniu będzie możliwość nabycia publikacji opatrzonej autografem autora.

Andrzej Chwalba z epickim rozmachem, ale nie stroniąc też od anegdot, opisuje I wojnę światową chronologicznie - od tragicznie zakończonej wizyty cesarskiego bratanka w Sarajewie po 11 listopada 1918 roku. Osobne rozdziały autor poświęca specyfice wojny lądowej, morskiej i powietrznej oraz losom cywilów, w tym kobiet wchodzących z impetem w zdominowaną wcześniej przez mężczyzn historię.

W Polsce nie było od lat tak nowoczesnej, wnikliwej, a przy tym tak elektryzującej książki o I wojnie światowej. „Samobójstwo Europy…” to coś znacznie więcej niż rozprawa o przyczynach, przebiegu i skutkach Wielkiej Wojny. To rzecz, która przenosi czytelnika w epokę schyłku dawnych obyczajów, pozwala poczuć atmosferę przedwojennego, wielokulturowego Sarajewa i niemal zatańczyć na Trafalgar Square po podpisaniu rozejmu.


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW