Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2015-02-17 14:11:54

Jarosław - Nowe atrakcje turystyczne w jarosławskich podziemiach

Podziemna trasa turystyczna

         Od września z podziemi w Jarosławiu będzie się można wybrać w wirtualną, historyczną podróż w górę Sanu i Wisły. Podróżnych zabierze specjalna łódź, z której będzie można zobaczyć m.in. widoki XVI-wiecznego Sandomierza, Warszawy czy Kazimierza.
Podziemne Przejście Turystyczne w Jarosławiu powstaje w ramach projektu „Jarosław – Użgorod: wspólna inicjatywa na rzecz podniesienia atrakcyjności turystycznej historycznych miast partnerskich” realizowane wspólnie z ukraińskim miastem Użgorod.

Jak poinformowała Monika Sadurska z Urzędu Miasta w Jarosławiu w podziemiach zakończyły się już prace budowlane. Niedługo prawdopodobnie rozpoczną się prace aranżacyjne.

Trasa podziemna wynosi 187 metrów i wiedzie pod trzema kamienicami, w tym pod muzeum Kamienica Orsettich. Najniższy podest trasy znajduje się na głębokości ponad pięciu metrów poniżej poziomu płyty Rynku.

Podziemne korytarze zostaną podzielone na część gastronomiczno-handlową i wystawienniczą. W tej drugiej części znajdzie się m.in. łódź, która zabierze chętnych w wodną podróż w górę Sanu i Wisły.

Jak wyjawiła Sadurska ta wirtualna podróż będzie nawiązywać do XVI-wiecznych podróży handlowych, jakie odbywały się Sanem czy Wisłą. W czasie tej wirtualnej wycieczki podróżni będą zatem czuć różne zapachy, jakie towarzyszyły ówczesnym pasażerom statków kupieckich, będą słyszeć dźwięki, głosy ptaków, nawoływania ludzi, czy odczuwać podmuchy wiatru.

Wycieczkowicze zobaczą również typowe dla Wisły i Sanu krajobrazy oraz miasta, mijane po drodze, takie jak: Sandomierz, Toruń, Gdańsk, Warszawę czy Kazimierz. Miasta będą wyglądały tak, jak w XVI stuleciu.

W części wystawienniczej jarosławskich podziemi znajdzie się też sala paleontologiczna, w której będzie można zabawić się w archeologa i poszukać szczątków zwierząt kopalnianych. Ponadto pokazane zostaną tam archiwalne fotografie z drugiej połowy XX wieku dotyczące ratowania podziemi jarosławskich, czy dotąd niepokazywane eksponaty ze zbiorów muzeum Kamienica Orsettich.

Z kolei w Użgorodzie w ramach wspólnego projektu trwają prace adaptacyjne nieużytkowanego dotąd zamku Ambar z XVIII wieku. W jego podziemiach ma powstać muzeum wina i piwa z salą degustacyjną. W zamku swoje miejsce znajdzie też sala wystawiennicza, galeria sztuki, Centrum Informacji Turystycznej.

Wspólny polsko-ukraiński projekt „Jarosław – Użgorod: wspólna inicjatywa na rzecz podniesienia atrakcyjności turystycznej historycznych miast partnerskich” jest realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina.

Realizacja projektu rozpoczęła się w grudniu 2013 roku. Inwestycje mają zostać ukończone we wrześniu br. Całkowity koszt inwestycji to 2 mln euro, z czego 90 proc. to środki unijne. Pozostałe 10 proc. to wkład własny obu partnerskich miast.

PAP


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW