Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2015-02-12 12:21:28

Podkarpacie - Lotnictwo, ekologiczne rolnictwo oraz odpowiedzialna turystyka

Kluczowe branże województwa podkarpackiego

         Lotnictwo, ekologiczne rolnictwo oraz odpowiedzialna turystyka to jedne z kluczowych branż, których rozwój wspierać będzie samorząd województwa podkarpackiego w najbliższych latach. Przedsiębiorcy z tych branż będą mogli łatwiej korzystać z pieniędzy unijnych. Branże kluczowe dla Podkarpacia zostały zapisane w Regionalnej Strategii Innowacji woj. podkarpackiego. W dokumencie tym zostały określone jako tzw. inteligentne specjalizacje regionu – czyli są to kluczowe sektory gospodarki, które mają największy potencjał.


       Przedsiębiorcy funkcjonujący w tych branżach będą mogli liczyć na łatwiejszy dostęp do środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na l. 2014-2020.

     Jak poinformował rzecznik marszałka województwa podkarpackiego Tomasz Leyko, lotnictwo i kosmonautyka zostały wskazane w strategii, jako jedna z branż, która ma największe szanse na trwały rozwój Podkarpacia.

      Istniejący w województwie klaster Dolina Lotnicza skupia ponad 120 firm z tej branży. 90 proc. polskiej produkcji lotniczej jest wytwarzane właśnie w tym regionie. Łączna wartość sprzedaży produktów firm z klastra przekroczyła w ubiegłym roku 2 mld dolarów. We wszystkich spółkach klastra pracuje ponad 26 tys. osób.

     Leyko przypomniał, że Dolina Lotnicza zalicza się do najszybciej rozwijających się klastrów lotniczych na świecie. „Rozwój ten dotyczy potencjału produkcyjnego, wdrażania najnowocześniejszych technologii oraz budowy nowych centrów badawczo-rozwojowych i biur konstrukcyjnych. W okresie ostatnich 10 lat w rozwój przedsiębiorstw Doliny Lotniczej zainwestowano ponad 1,5 miliarda dolarów” - dodał.

      Wyroby lotnicze z Podkarpacia montowane są w najnowocześniejszych samolotach pasażerskich takich firm jak Boeing, Airbus, Bombardier czy Embraer.

     Firmy z podkarpackiego klastra produkują m.in. gotowe samoloty, śmigłowce, silniki lotnicze, podwozia samolotowe, przekładnie lotnicze, moduły turbin, a także setki innych skomplikowanych komponentów i zespołów, wykorzystując najnowocześniejsze technologie i materiały, takie jak monokryształy czy materiały kompozytowe.

      W ciągu najbliższych 5 lat przemysł lotniczy województwa podkarpackiego planuje utworzyć ok. 4 tys. nowych miejsc pracy. Region liczy również na napływ nowych inwestycji oraz nowych inwestorów.

     Leyko zaznaczył, że lotnictwo jest nie tylko nośnikiem nowoczesnych rozwiązań technologicznych i innowacji, ale również musi ściśle współpracować z innymi istotnymi dla regionu sektorami, jak IT czy odlewnictwo, a także z szeroko rozumianym przemysłem elektromaszynowym.

     Jak zapowiadają przedstawiciele Doliny Lotniczej, klaster jest przygotowany do tego, aby dobrze wykorzystać pieniądze unijne w nowej perspektywie finansowej.

     „Mamy listę projektów, które będziemy chcieli dofinansować z budżetu UE do roku 2020. Na razie nie chcemy jeszcze odkrywać wszystkich kart” - powiedział wiceprezes klastra Ryszard Łęgiewicz, który jest także wiceprezesem należącej do Grupy Safran firmy Hispano-Suiza z Sędziszowa Małopolskiego.

Dodał, że jednym z takich projektów będzie m.in. budowa nowego zakładu Grupy Safran. Mieścić się w nim będą dwie linie produkcyjne. Na jednej produkowane będą łopatki do turbin niskiego ciśnienia. Na drugiej wytwarzane będą wirniki sprężarki niskiego ciśnienia. Zakład ma powstać do końca 2016 r., pracę znajdzie w nim ponad 100 osób.

Drugą tzw. inteligentną specjalizacją województwa podkarpackiego zdefiniowano jako sektor „jakości życia”. Jak wyjaśnia Leyko składają się na niego cztery obszary.

Pierwszy to produkcja żywności najwyższej jakości. Drugi obszar to ekologiczne rolnictwo i przetwórstwo oraz produkty regionalne i tradycyjne. Trzeci obejmuje zrównoważoną i odpowiedzialną turystykę oraz zdrowie (kliniki, sanatoria, domy seniora). Ostatnim obszarem „jakości życia” są eco-technologie, w tym mieszczą się m.in. odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo - takie jak domy pasywne czy inteligentne budynki.

Zdaniem rzecznika marszałka, region stawia na sektor „jakości życia”,ponieważ województwo dysponuje czystym środowiskiem (np. Bieszczadami czy Roztoczem), a także coraz lepszą infrastrukturą komunikacyjną.

W ocenie Leyki, obie proponowane przez samorząd inteligentne specjalizacje wpływają na siebie i wzajemnie wzmacniają swe oddziaływanie.

„Dynamiczny przemysł lotniczy będzie sprzyjać tworzeniu się klasy średniej, a także licznym wizytom biznesowym, a co za tym idzie będzie przysparzać klientów sektorowi turystycznemu. Natomiast działania wynikające z aktywności obszaru 'jakości życia' będą wpływały na stworzenie znakomitych warunków do odpoczynku dla pracowników przemysłu lotniczego” - zaznaczył rzecznik.

Jednym z projektów, które wpisują się w sektor „jakości życia” jest „Zielone Wzgórze Podkarpacia”. Projekt ten został wpisany na listę przedsięwzięć strategicznych. Zgłosił go klaster Jakości Życia „Kraina Podkarpacie”.

Jak oznajmił koordynator tego klastra Rafał Darecki, zakłada on budowę w południowej części regionu, ale nie w Bieszczadach, sieci hoteli, spa i pól golfowych. „Powstałaby infrastruktura, z której mogliby korzystać turyści w każdym wieku i przez cały rok. Wszystkie obiekty tworzyłyby jedną sieć” - dodał.

Infrastrukturę budowaliby prywatni przedsiębiorcy z pomocą unijnego dofinansowania. Szacunkowy koszt tego projektu to prawie 200 mln zł.

PAP / Luis D.


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW