Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2015-01-12 10:07:28

Bieszczady - W Krainie Wilka

Wyścigi psich zaprzęgów

        Ze względu na swoje uwarunkowania geograficzne i klimatycznie Bieszczady od lat nazywane są polską Alaską.  Bezkresne przestrzenie, surowy, górski klimat i małe zaludnienie to czynniki powodujące, że Bieszczady są idealnym miejscem do podejmowania rozmaitych wyzwań, a przede wszystkim mierzenia się z dziką przyrodą i swoimi słabościami. Z takim nastawieniem corocznie do Lutowisk przybywa grono najlepszych w Polsce i Europie osób dowodzących psimi zaprzęgami, zwanych maszerami.

      Wyścigi Psich Zaprzęgów to impreza sportowo – kulturalna, mająca w Bieszczadach dziesięcioletnią tradycje. Od kilku lat bieszczadzką stolicą tego sportu są położone u podnóża malowniczego pasma Otrytu Lutowiska. Corocznie na przełomie stycznia i lutego, przez trzy dni miejscowość i jej najbliższe okolice zamieniają się w arenę niezwykle widowiskowych i nieprzewidywalnych zmagań. W rolach głównych - obok maszerów - przepiękne, waleczne i spragnione aktywności psy.

      W dotychczasowych odsłonach imprezy wzięło udział ponad 50 załóg z całej Europy. Zaprzęgi, liczące od 6 do 12 psów (głównie Syberian husky, Alaskan husky, pies grenlandzki) ścigają się w biegach średniodystansowych, pokonując łącznie trasę  w granicach  120 -  150 km, podzieloną na kilka etapów. Jednym z najbardziej emocjonujących elementów zawodów są etapy nocne, kiedy to zaprzęgi rywalizujące po trasie biegnącej wokół Lutowisk, muszą sobie radzić z przeciwnościami natury pod osłoną nie zawsze oświetlającego drogę księżyca. Stopień trudności zawodów wynikający z charakteru miejsca w jakim są rozgrywane powoduje, że na starcie stają wyłącznie najlepsi z najlepszych i najodważniejsi z odważnych. To z kolei gwarantuje niezapomniane emocje i przeżycia.

     Dopełnieniem atrakcji sportowych jest bogaty blok kulturalny. W jego skład wchodzą prezentacje psów predysponowanych do ścigania się w zaprzęgach, emisje filmów o tym jakże ekstremalnym sporcie, gry i zabawy rodzinne. A wszystko to zwieńczone Wieczorem Maszera – imprezą okraszaną karpacką muzyką i grzanym piwem, przy którym zarówno zawodnicy jak i kibice mogą wymienić się wrażeniami i spostrzeżeniami.

Wyścigi Psich Zaprzęgów to coś więcej niż tylko sport. To swoista filozofia i sposób na życie. To idealny przykład zjednoczenia sił człowieka i psa we wspólnej sprawie, wzajemnego przezwyciężanie swoich słabości.

Tegoroczna edycja W Krainie Wilka odbędzie się 13-15 LUTEGO 2015 r. Zapraszamy do Lutowisk – naprawdę warto to zobaczyć!


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW