Ponad 140 tys. osób odwiedziło w tym roku Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. W skansenie rozpoczęła się rekonstrukcja XVIII-wiecznej synagogi z Połańca, która wzbogaci istniejący tam od trzech lat Rynek Galicyjski.- W 2014 r. gościliśmy nieco więcej turystów niż przed rokiem, ale znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu; wtedy skansen zwiedzało 70-90 tys. osób rocznie. Od trzech lat rośne zainteresowanie naszą placówką, a dzieje się tak głównie za sprawą otwartej w 2011 roku repliki Rynku Galicyjskiego - powiedział dyrektor muzeum Jerzy Ginalski.
Na Rynku Galicyjskim kilka razy w roku odbywają się jarmarki; m.in. przed świętami Bożego Narodzenia oraz w Niedzielę Palmową. Ponadto w każdą trzecią niedzielę miesiąca organizowana jest tam giełda staroci "Galicyjska Graciarnia". Można na niej kupić stare meble, zegary, książki.
Replika Rynku Galicyjskiego z drugiej połowy XIX w. pokazuje jego funkcje społeczne, gospodarcze i kulturowe. Wokół wybrukowanego kocimi łbami, liczącego 5,5 tys. m kw. placu stoi 29 drewnianych budynków, które pochodzą z 14 miejscowości Podkarpacia. Są tam m.in. karczma, poczta, urząd gminy, apteka, sklepy oraz zakłady: stolarski, fryzjerski, krawiecki, szewski, zegarmistrzowski i fotograficzny.
- Rynek nie jest rekonstrukcją konkretnego miasta, ani przypadkowym zestawem zachowanych do naszych czasów domów. Jest syntezą dawnych miasteczek południowo-wschodniej Polski - podkreślił Ginalski.
Przypomniał, że "każdy obiekt został wyposażony w odpowiednie meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym obraz życia, pracy i wypoczynku mieszkańców; tworzy żywą przestrzeń muzealną".
W jesieni w Sanoku rozpoczęła się rekonstrukcja XVIII-wiecznej synagogi z Połańca. - Jej odbudowa potrwa kilka lat. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w polskich skansenach - zaznaczył dyrektor.
Synagoga będzie miała 22 m długości i 11 m szerokości. Czterospadowy dach dwukondygnacyjnej budowli zostanie pokryty gontem. - Rekonstrukcja jest bardzo ważna dla muzeum. Budowla stanie w pobliżu odtworzonych już kościoła katolickiego i cerkwi greckokatolickiej. Obiekt przypomni o mozaice wyznaniowej Galicji w drugiej połowie XIX stulecia - dodał Ginalski.
Sanockie Muzeum Budownictwa Ludowego w zrekonstruowanym obiekcie planuje pokazywać liczne judaica, które posiada placówka. Wiele z nich dotychczas było eksponowanych jedynie okazjonalnie.
Odtwarzana w Sanoku synagoga została rozebrana w latach 40. XX wieku. Muzeum ma jednak pełną dokumentację zabytku, którą udostępniły Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk i Zakład Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej. - Prace wykonywane są metodami tradycyjnymi; np. jodłowe bale, podobnie jak w XIX wieku, ciosane będą toporami – podkreślił dyrektor. Po odbudowie synagoga będzie jednym z elementów Rynku Galicyjskiego.
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku powstało w 1958 roku. Zgromadzono w nim ponad 150 obiektów charakterystycznych dla budownictwa w południowo-wschodniej Polsce. Najstarszy zabytek - chałupa z Dąbrówki koło Sanoka - pochodzi z 1681 r.
Opracował: | Grzegorz Dereń przewodnik beskidzki tel. 510068379 |