Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2014-12-17 12:30:57

Krosno - Piwnica Pod Cieniami

Afganistan' - wystawa fotografii dokumentalnej


      'Afganistan' - wystawa fotografii dokumentalnej Wystawa składa się z trzech reportaży opowiadających o wybranych aspektach życia w Afganistanie. Czarno-białe cykle swoją estetyką nawiązują do klasycznej szkoły fotoreportażu.Wystawę można obejrzeć od  4-24.12.2014 Piwnica Pod Cieniami Rynek 5

"Cały kraj pokrywają ciemności, więc z zewnątrz nic nie można dostrzec; nikt też nie śmie się tam zapuszczać ze strachu przed ciemnością. Niemniej jednak ci, którzy mieszkają wokół tego kraju, mówią, że czasami słyszą głosy ludzkie, rżenie koni i pianie kogutów, a zatem ktoś tam żyje; nie wiedzą jednak, któż to mógłby być" - Sir John Mandeville, "Podróże”

Mateusz Jaźwiecki celowo pomija tak ponad miarę wyolbrzymiane w mediach przemoc i śmierć. Poprzez swoje zdjęcia próbuje przybliżyć widzowi codzienność Afganistanu. Z fotografii wyłania się obraz kraju, który mimo zniszczeń spowodowanych kilkoma dekadami wojen, wciąż żyje i odradza się. Prezentowane historie mimo, iż często trudne i dramatyczne, zawierają w sobie cząstkę optymizmu. Jest tak zarówno w przypadku serii portretów pracowników warsztatów protetycznych, którzy udowadniają, że nawet będąc osobą niepełnosprawną można godnie żyć i pracować. Podobnie reportaż z jedynej w kraju szkoły dla niewidomych dzieci, który pokazuje, że nawet w niesprzyjających warunkach można nieść pomoc potrzebującym.

Trzecia część wystawy to cykl analogowych fotografii, które powstały w trakcie wielogodzinnych wędrówek po stolicy Afganistanu - Kabulu oraz leżącej w centralnej części kraju historycznej miejscowości Bamyan.

MATEUSZ JAŹWIECKI (ur. 1986 w Krośnie) - fotograf dokumentalny. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Université d'Angers we Francji. Aktualnie mieszka i pracuje w Warszawie. W swojej twórczości szczególnie koncentruje się na aktualnych problemach społecznych. Podczas ponad rocznego pobytu w Afganistanie dokumentował życie codzienne mieszkańców tego kraju.


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW