Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2014-12-09 13:22:51

Krosno - RDLP

Leśne nowości wydawnicze

       Rok 2014 jest rokiem jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych, ale dla wielu podkarpackich nadleśnictw to również 70. rocznica ich powstania w pookupacyjnej rzeczywistości. Nadleśnictwa Komańcza i Lesko zaakcentowały ten fakt wydaniem publikacji monograficznych.

      Edward Orłowski jest autorem opracowania „Z dziejów lasów nad górną Osławą i Wisłokiem". Książka, wydana z inicjatywy Nadleśnictwa Komańcza, nakładem Wydawnictwa Ruthenus, to obszerna monografia, której uzupełnieniem jest znakomicie zrealizowany film, traktujący o najnowszych dziejach nadleśnictwa. Dwuczęściowy, dokumentalny zapis na ładnie oprawionych dwóch krążkach DVD, zawiera obrazy archiwalne, przeplatane rozmowami z byłymi i obecnymi pracownikami Lasów Państwowych.
Sama książka liczy 276 stron, zawiera liczne archiwalne ilustracje i bogato udokumentowane źródła, przez co stanowi cenny zbiór dla poszukujących historycznej prawdy. Zwraca uwagę świetne opracowanie graficzne.
Z kolei publikacja „Z dziejów Nadleśnictwa Lesko" to praca zbiorowa, w którą największy wkład włożyli członkowie zespołu redakcyjnego: Katarzyna Kumala-Czuchry, Małgorzata Rajchel, Wojciech Jankowski i Zdzisław Setnik – wszyscy są pracownikami tej jednostki. Stanowi bardzo udaną próbę opisania siedmiu dekad działalności nadleśnictwa oraz przypomnienia ludzi, którzy od września 1944 roku pracowali tu na rzecz lasów. Jednym z najstarszych zaprezentowanych dokumentów jest pismo Inspekcji Leśnej w Sanoku adresowane do Nadleśnictwa Państwowego w Lesku, a datowane na 23 listopada 1944 roku. Natomiast za datę powstania Nadleśnictwa Lesko przyjęto dzień 28 września 1944 roku tj. powołanie pierwszego nadleśniczego, inż. Stanisława Kobieli.
Publikacja liczy 159 stron i została wydana z inicjatywy Nadleśnictwa Lesko przez Wydawnictwo Ruthenus w bardzo ciekawej szacie graficznej. Liczne fotografie pochodzą z archiwum nadleśnictwa, a także ze zbiorów prywatnych byłych i obecnych pracowników.
W tym roku 70-lecie swego istnienia uroczyście obchodziły nadleśnictwa: Leżajsk, Rymanów i Tuszyma, zaś w ciągu ostatnich lat zarysy monograficzne swej działalności opracowały i wydały w formie książkowej nadleśnictwa: Brzozów, Narol, Oleszyce, Rymanów i Sieniawa.

 

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW