Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2014-12-01 17:51:35

Krosno - RDLP

Akcja Choinki Jedynki

       Akcja „Choinki Jedynki” realizowana przez Program I Polskiego Radia w tym roku zawita na Podkarpacie. W dniach 7 i 8 grudnia studio radiowe pojawi się kolejno na rynku w Jaśle (w niedzielę od godz. 10.00 do 13.00) i Krośnie (w poniedziałek od godz. 9.00 do 12.00). Ubierane będą choinki, odbędą się licytacje prac artystycznych na cele charytatywne, można będzie posłuchać o leśnych motywach w zwyczajach świątecznych.

       W trakcie trwania audycji czynne będą leśne stoiska edukacyjne. Leśnicy z Nadleśnictwa Kołaczyce dostarczą na jasielski rynek kilkunastometrowej wysokości choinkę, którą ubiorą dziennikarze i mieszkańcy. Na leśnym stoisku będą też choinki z plantacji, gałązki jedliny i jemioły.


       Z kolei w Krośnie leśnicy z Nadleśnictwa Dukla chcą ubrać choinkę jedynie w naturalne, pochodzące z lasu ozdoby. Na jednym ze świerków zawisną szyszki różnych gatunków drzew, jabłka z dzikich jabłoni, orzechy laskowe oraz blaszki miesiącznicy trwałej, nazywanej w Beskidzie „judaszowymi srebrnikami". Owoc tej rośliny to bardzo trwała łuszczyna, zawierająca 2-3 nasionka uwalniane dopiero pod koniec zimy. Poszczególne przegrody łuszczyny mają kształt księżyca, stąd właśnie pochodzi łacińska nazwa gatunkowa Lunaria.


      Podczas trwania akcji odbędą się też licytacje prac artystów, dochód z nich trafi na cele dobroczynne. Zapraszamy słuchaczy Jedynki PR do wysłuchania audycji, którą poprowadzą Karolina Rożej i Roman Czejarek.


Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW