Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2014-11-20 17:03:24

Rzeszów - Muzeum Okręgowe

„Pamiątki Wielkiej Wojny 1914 – 1918"

      Aż do lat trzydziestych XX w. mianem „Wielka Wojna” określano często I wojnę światową. Uzasadniała to skala i zasięg konfliktu, w którym uczestniczyło wiele państw z kilku kontynentów. Szacuje się, że podczas działań wojennych zginęło ponad 10 milionów żołnierzy, a rannych było co najmniej dwukrotnie więcej.


 
      Wśród milionowych armii, jakie zmagały się na różnych frontach, znalazła się także garstka żołnierzy w szaroniebieskich mundurach z polskimi orłami na czapkach – legioniści. Pierwsza -  od czasów Powstania Styczniowego -  - regularna polska formacja zbrojna.
 
      100 rocznica wybuchu wojny wydaje się być dobrą okazją do przypomnienia tamtych faktów, ludzi i zdarzeń, w szczególności odnoszących się do naszego terenu. Zgodnie z tytułem, na wystawie prezentowane są różne eksponaty związane z wydarzeniami wojennymi, a więc:  mundury, broń i elementy wyposażenia wojskowego, odznaczenia i odznaki. Pokazano również wykonywane podczas wojny pamiątki, np.  talerze z wizerunkami władców, czy żelazne moździerze kuchenne (przydzielane w zamian za oddane mosiężne), a także okolicznościowe  odznaki, medale, kartki pocztowe.
 
     W klimat wojny wprowadzają archiwalne fotografie, rysunki, mapy i obrazy, przedstawiające sylwetki żołnierzy, sceny bitewne, cmentarze i zniszczenia wojenne.
 
Proponowane tematy lekcji:
 
1. I wojna światowa w Galicji.
2. Legiony Polskie podczas Wielkiej Wojny 1914-1918
 
 
Wystawa czynna do 28 grudnia 2014 r.


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW