Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2014-03-20 17:00:49

Krosno - RDLP

Konkursu Drzewo Roku 2014.-Finał

       Finalistą tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja, jako jedyne drzewo z terenu Podkarpacia, został dąb Wincenty, rosnący w parku leśnym „Dębina" w Krościenku Wyżnym, którym zarządza Nadleśnictwo Dukla.


       Jest jednym z 16 drzew, które w czerwcu wezmą udział w plebiscycie o tytuł Drzewo Roku 2014. do konkursu napłynęło 122 zgłoszenia z całej Polski, dąb Wincenty jest jedynym z terenu Podkarpacia.
Dąb Wincenty ma około 450 lat, obwód 542 cm, wysokość 28 m, jest pomnikiem przyrody. Do konkursu został zgłoszony przez Stowarzyszenie Kulturalne „Dębina" w Krościenku Wyżnym, Redakcję Gazetki Szkolnej „Kleks" w Szkole Podstawowej w Krościenku Wyżnym oraz Nadleśnictwo Dukla.
Wkrótce na potężnym głazie z piaskowca, który umieściliśmy obok drzewa wykuty zostanie napis informujący, że dąb upamiętania słynnego poetę Wincentego Pola.  – zapewnia Tadeusz Mędrek, nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla. - Cieszymy się, że drzewo rosnące w naszym lesie gospodarczym znalazło się w tak szacownym gronie i zrobimy wszystko, by je wypromować w trakcie trwania czerwcowego plebiscytu. Wiem też, że mamy wielu sympatyków pośród lokalnej społeczności.
Miejscowa legenda głosi, że ten właśnie dąb miał być miejscem, w którym siadywał Wincenty Pol. Tu miał pisać swe wiersze (na przykład „Królewskie dęby"). Jeden z jego utworów dedykowany został właścicielom dworu, w którym gościł – Jabłonowskim. Wiersz ten mówi wprost o tejże „dębinie". Dąb Wincenty był wdzięcznym tematem także dla innych pisarzy i poetów m. in. Zofii z Fredrów hr. Szeptyckiej, siostry Aleksandra Fredry czy Jana Szelca, jak również dla fotografików, rysowników i malarzy.
Drzewo rośnie nieopodal leśnego parkingu i ścieżki spacerowej, jest więc często odwiedzane przez ludzi. Redakcja Gazetki Szkolnej „Kleks" wymyśliła Literacki Szlak Drzew obejmujący już 6 drzew nazwanych imionami poetów i pisarzy związanych z Krościenkiem Wyżnym, a zaczynający się właśnie od Wincentego.
Konkurs Drzew Roku ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane.
 

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
 


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW