Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2014-02-17 09:12:36

Góry - Właściwy strój-zdrowie i wygoda

Trzywarstwowy ubiór na wędrówkę w górach

      Góry to jeden z najbardziej popularnych kierunków wyjazdów w zimę. Narty, snowboard czy nawet piesze wędrówki ściągają mnóstwo turystów i wielbicieli zimowych sportów. Trzeba jednak pamiętać, że wybierając się zimą w góry, należy zadbać o właściwy strój, a tym samym o swoje zdrowie i wygodę.


Pierwsza warstwa - bielizna termoaktywna


Zimowy strój w góry powinien składać się z trzech warstw. Pierwszą warstwą jest bielizna termoaktywna. Jest ona bardzo ważna, ponieważ to właśnie ona dotyka skóry. Głównym zadaniem bielizny jest kontrolowanie krążenia i termoizolacji organizmu.

Popularna bielizna bawełniana nie sprawdzi się w górach. Pochłania ona wilgoć, a więc po jakimś czasie organizm jest wychłodzony. Bielizna termoaktywna doskonale radzi sobie z odprowadzaniem tej wilgoci na zewnątrz. Najlepiej zaopatrzyć się w bieliznę wykonaną z włókien syntetycznych, czyli poliestrowych lub polipropylenowych. Są to materiały, które odpowiadają za przewiewność i odprowadzanie wilgoci i potu na zewnątrz. Co więcej, zapobiegają powstawaniu brzydkich zapachów. Coraz bardziej popularna jest wełna merynosowa, która stosowna jest zamiast włókien syntetycznych. Materiał ten również doskonale sprawdza się w odprowadzaniu wilgoci i zapewnianiu ciepła. Ponadto, jest ona antybakteryjna i antyalergiczna, nie elektryzuje się, a także chroni przed promieniami UV.

Warto zaznaczyć, że wełna ta jest ekologiczna i całkowicie naturalna. Jest przyjazna dla środowiska i ciała człowieka. Pojedyncze elementy bielizny można kupić już od 30, natomiast całe komplety można znaleźć w cenach od 150 do 200 złotych. Bielznę wysokiej jakości w przystępnych cenach proponuje producent Under Armour.


Druga warstwa - warstwa docieplająca

Kolejna jest warstwa środkowa, nazywana docieplającą. Jej zadaniem jest ochrona przed zimnem oraz dostarczanie ciepła. Warstwę mogą tworzyć polary, bluzy, swetry czy też softshellowe kurtki. Najbardziej popularne są polary. Bardzo dobrymi polarami są te marki Jack Wolfskin. Zapewniają one wysoką oddychalność, a także bardzo szybko schną. Polary tej marki dostępne są już od 100 złotych.

Świetnie sprawdzą się również bluzy wykonane z wspomnianej wcześniej wełny Merino. Coraz częściej ludzie wybierający się w góry decydują się na kurtki softshellowe. Jest to tkanina, która doskonale sprawdzi się w ochronie przed wiatrem i lekkim deszczem. Zapewnia też ciepło i właściwe oddychanie. Ceny cienkich kurtek sofshellowych, idealnych na drugą warstwę docieplająca, zaczynają się od 100 złotych.


Trzecia warstwa - zewnętrzna

Zewnętrzna warstwa to kurtka i spodnie. W trudnych zimowych warunkach doskonale sprawdzi się kurtka z membraną Gore-Tex. W tkaninę zostaje wprasowana półprzepuszczalna membrana wykonana z porowatego teflonu. Membrana gwarantuje transport wilgoci od ciała na zewnątrz, a jednocześnie zabezpiecza przed deszczem i śniegiem. Zewnętrzna warstwa jest więc wodoodporna, wiatroodporna i oddychająca.

Koniecznym elementem tej warstwy jest również kaptur, który, w przeciwieństwie do czapki, nie przemoknie. Koszt takiej kurtki to około tysiąca złotych. Z podobnych tkanin powinny być wykonane spodnie, by one również nie przemakały i nie przepuszczały wiatru. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, by były one uszyte z rozciągliwego materiału. Dzięki temu nie będą ograniczać ruchów.

 

Źródło e-gory.pl


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW