Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2014-01-13 16:12:43

Bieszczady - Bieszczadzka Kolejka Wąskotorowa

Ciuchcia kursuje w czasie ferii

      W każdą sobotę podczas tegorocznych zimowych ferii szkolnych będzie kursować Bieszczadzka Kolejka Leśna - poinformował w poniedziałek prezes fundacji zarządzającej kolejką wąskotorową Mariusz Wermiński.


"Będzie kursować na trasie Majdan-Dołżyca-Majdan. Logistycznie jesteśmy przygotowani do tego przedsięwzięcia. Posiadamy m. in. pług do odśnieżania oraz odpowiednie warunki pracy w wyremontowanej parowozowni" - oznajmił Wermiński.

Dodał, że "na trasę wyjadą dwa ogrzewane wagony, które zabiorą ponad 60 pasażerów".

W maju i czerwcu oraz we wrześniu i październiku kolejka wozi turystów w weekendy, a w lipcu i sierpniu - codziennie. Do 2012 r. zimą jeździła jedynie na zamówienie.

Kolejka powstała w 1898 roku. Jej głównym zadaniem był wówczas transport drewna. W latach 20. XX wieku przeszła pod zarząd lwowskiej dyrekcji PKP. Wtedy też rozpoczęto przewóz ludzi, który z czasem stał się atrakcją turystyczną. W 1996 r. Lasy Państwowe przekazały administrowanie kolejką fundacji Bieszczadzka Kolejka Leśna.

Bieszczadzka wąskotorówka w ubiegłym roku przewiozła ponad 94 tys. pasażerów. W ocenie Wermińskiego "był to rekordowy sezon".
PAP / Rafał S.


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW