Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2013-11-27 15:53:03

Krosno - RDLP

Bieszczadzkie żubry wędrują do miejsc zimowania

       Żyjące w Bieszczadach żubry rozpoczęły wędrówkę do miejsc zimowania - poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek. Stada będą zimować m.in. w dolinie Sanu.- Mróz oraz opady śniegu sprawiły, że żubry z wyższych partii gór powoli przemieszczają się do zimowych ostoi. Wędrówka potrwa kilka tygodni - powiedział Marszałek.

Zaznaczył, że zwierzęta jeszcze nie korzystają z przygotowanych paśników.

- Karmę zaczniemy wykładać, gdy śniegi uniemożliwią żubrom zdobywanie naturalnego pokarmu. Na razie żubry wolą zdobywać go w naturalny sposób. Szczególnie cenią sobie, podobnie jak niedźwiedzie, owoce buka - bukwie, jeżyny oraz pędy drzew - wyjaśnił rzecznik.

Na dokarmianie żubrów przygotowano już wiele ton pasz, m.in. siana, marchwi, buraków i kukurydzy. Zgromadzone na zimę zapasy stanowią jedynie uzupełnienie pożywienia tych zwierząt.

Pierwsze żubry sprowadzono w Bieszczady - po ponad dwóch wiekach nieobecności - w 1963 r. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych.

Żubry pochodzące z krzyżówek linii kaukaskiej z białowieską zostały odizolowane i znajdują się wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

Według szacunków krośnieńskiej RDLP w Bieszczadach na wolności żyje ponad 260 żubrów.

Źródło: PAP


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW