Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2013-11-14 17:55:26

Rzeszów - Piąty Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy

Spotkania z podróżnikami, projekcje filmów, pokazy zdjęć...

       Spotkania z podróżnikami, projekcje filmów, pokazy zdjęć, koncerty muzyczne, zawody i warsztaty wspinaczkowe znajdą się w programie Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego, którego piąta edycja rozpocznie się w piątek w Rzeszowie.Jak poinformował jeden z organizatorów Kalejdoskopu Bartosz Piziak festiwal ten jest pierwszą i największą imprezą podróżniczą w woj. podkarpackim.

Festiwal w piątkowy wieczór zainauguruje projekcja filmu dokumentalnego "Home – S.O.S. Ziemia!". Film porusza kwestie zagrożenia środowiska naturalnego i problemów ekologicznych, m.in. globalnego ocieplenia, wymierających gatunków zwierząt i roślin, kończących się zasobów naturalnych. Zdjęcia powstawały na wszystkich kontynentach.

Po projekcji przewidziano spotkanie autorskie ze znanym polskim himalaistą i filmowcem Darkiem Załuskim, który opowie o swoich ostatnich projektach górskich, w tym o wyprawie na K2 w 2011 roku, oraz zaprezentuje swoje filmy.

W kolejnych dniach uczestnicy Kalejdoskopu będą mogli posłuchać prelekcji podróżników wraz z pokazem zdjęć, slajdów czy filmów. Będzie można posłuchać m.in. Moniki Witkowskiej, która 23 maja br. stanęła na wierzchołku najwyższej góry świata Mount Everest i stała się dziesiątą Polką, która weszła na ten szczyt; Bartosza Twaroga, który opowie o Wyspach Owczych; czy opowieści Barbary Radwańskiej o Kubie.

Zdaniem Piziaka, ważnym elementem tych spotkań będzie opowieść Alicji Rapsiewicz i Andrzeja Budnika, czyli LosWiaheros, o ich czteroletniej podróży przez świat i trwającej 1,5 roku rowerowej podróży z Tajlandii do Polski.

Uczestnicy prelekcji będą mogli obejrzeć też zdjęcia m.in. z Wysp Owczych, Boliwii, Tadżykistanu, Afganistanu, Kuby, Himalajów, Namibii czy Syrii.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji Kalejdoskopu, który potrwa do niedzielnego wieczora, będzie Ryszard Czajkowski - podróżnik, polarnik, reporter, publicysta, członek The Explorers Club.

- W czasie spotkania Czajkowski opowie o tym, jak się zaczęła jego fascynacja podróżami, o tworzeniu programów telewizyjnych, o filmach, które powstały podczas wypraw. To będzie takie podsumowanie jego życia podróżnika i samego podróżowania – powiedział Piziak. Przypomniał, że Czajkowski jest autorem ponad 300 programów telewizyjnych, kilkudziesięciu filmów ze swoich wypraw, a także artykułów prasowych i wystaw.

W programie Kalejdoskopu znajdą się też koncerty szant oraz muzyki będącej połączeniem dźwięków etnicznych i folkowych z Karpat polskich, ukraińskich i rumuńskich. Imprezie towarzyszyć będą zawody wspinaczkowe dla dorosłych i warsztaty wspinaczkowe dla dzieci i młodzieży. Będzie można zobaczyć także wystawę zdjęć z podróży Mariana Krzywdy.

Wśród uczestników każdego dnia losowane będą nagrody, m.in. wycieczki rowerowej na Węgry, namiotu czy książek i przewodników turystycznych.

Organizatorem festiwalu jest Podkarpackie Stowarzyszenie na Rzecz Przedsiębiorczości, Promocji i Rozwoju Turystyki PRO-TUR.

 

Źródło: PAP


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW