Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2013-10-07 21:50:42

Podkarpacie - Ulanów

Powstaje Muzeum Flisactwa

          Muzeum Flisactwa Polskiego powstaje w Ulanowie k. Niska (Podkarpackie). Siedzibą placówki będzie wyremontowany budynek z 1865 r. – poinformował w poniedziałek burmistrz Ulanowa Stanisław Garbacz.

Jego remont kosztował ok. 300 tys. zł, z czego 85 proc. stanowiły środki unijne.

- Obiekt ma m.in. nowy dach pokryty blachą, nowe podłogi i drzwi. Wkrótce zacznie się wyposażanie budynku w ekspozycje muzealne – powiedział Garbacz.

Do powstającego muzeum trafią eksponaty z izby pamięci przy miejscowej parafii rzymskokatolickiej. Będą to m.in. narzędzia i urządzenia flisackie, dokumenty i fotografie. - Chcemy także zaapelować do mieszkańców miasta, głównie potomków rodzin flisackich, żeby przejrzeli rodzinne pamiątki i wspomogli muzeum – dodał burmistrz.

Od XVII do XIX w. leżący u ujścia Tanwi do Sanu Ulanów był znaczącym ośrodkiem flisackim w ówczesnej Polsce. Był ważnym portem śródlądowym dla ziem południowej Rzeczpospolitej. W Ulanowie naprawiano i budowano statki, szkolono flisaków, którzy potem prowadzili spławy Sanem, Wieprzem, Bugiem, Narwią i Wisłą do Torunia, Grudziądza i Gdańska.

Z początkiem XX stulecia konkurencją dla flisaków stała się kolej. Ostatni spław drewna z Ulanowa do Gdańska odbył się latem 1939 r. Po zakończeniu II wojny światowej jeszcze spławiano drewna Sanem i Wisłą. Ostatni transport flisacki wypłynął z Ulanowa w 1968 r.

Źródło: PAP


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW