Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2013-04-02 09:29:54

Karpaty - Redyk Karpacki

Transhumance

        Znana jest już trasa Redyku Karpackiego „Transhumance”, który rozpocznie się 11 maja br., a zakończy 15 września. Sanok, oprócz tego, że jest jednym ze współorganizatorów przedsięwzięcia, to również stanie się miejscem międzynarodowej konferencji „Na pasterskim szlaku”, która będzie towarzyszyła Redykowi.


         Redyk obejmie trasę 1400 km przez tereny Karpat w 100 dni z zachowaniem pełnej obrzędowości. Ma on upamiętniać tradycje wołoskich pasterzy. Ze względów logistycznych zostanie podzielony na 2 części: zagraniczną i polską. W każdej z nich prowadzone będzie po 300 owiec. Część zagraniczna obejmie trasę z Rumunii na Ukrainę, gdzie owce zostaną podarowane tamtejszej społeczności, celem ożywienia tradycji pasterskich.
 
- Pozostałe 300 owiec będzie przewiezione przez Rumunię, Węgry i Słowację do Polski, gdzie 1 lipca ruszy polska część redyku, licząca 330 km. Rozpocznie się w Wołosatem, skąd owce będą pędzone przez 6 pasterzy (z pomocą miejscowych przewodników, członków lokalnych stowarzyszeń) terenami Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz gmin: Lutowiska, Cisna, Komańcza, Rymanów i Dukla, a następnie przez Słowację do Czech – objaśnia Piotr Kutiak, koordynator bieszczadzkiego etapu Redyku.
 
Oczywiście przepędowi owiec będą towarzyszyć imprezy, w miejscowościach na szlaku. Już 6 lipca pasterze zaznaczą swoją obecność w Lutowiskach na Targach Końskich. Społeczność Łupkowa stara się o środki na zorganizowanie 6 i 7 lipca targów serów, połączonych z imprezą „Na pasterskim szlaku”. Również podczas Agrobieszczadów w Lesku produkty owcze zaprezentuje Tatrzańsko-Beskidzka Spółdzielnia Producentów Gazdowie.
 
Największa z imprez towarzyszących odbędzie się natomiast w Sanoku. W sanockim Skansenie będzie miała miejsce międzynarodowa konferencja, podczas której prelegenci z Ukrainy, Rumunii i Polski poruszą zagadnienia pasterskie. Organizatorzy przygotują także warsztaty serowarskie, adresowane do hodowców owiec z Bieszczadów z uwzględnieniem produktów regionalnych. Będzie również możliwość zobaczenia owieczek, obecnych podczas konferencji.
 
Redyk, organizowany przez Fundację „Pasterstwo Transhumancyjne”, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem władz miejscowości na całym łuku Karpat (starostowie z powiatów w południowej części Polski, a także Burmistrz Sanoka) jak też Wicemarszałka Sejmu RP, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ambasadora Polski w Rumunii, czy Marszałków województw małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego. Wszyscy oni objęli patronat nad tym wydarzeniem. Pomoc w realizacji przedsięwzięcia obiecał również Komisarz Unii Europejskiej ds. Rolnictwa.
 
- Jako samorządowcy wspieramy tego typu projekty, gdyż jest to szansa na utrzymanie rynku pracy i na jego rozwój, a także promocję pasterstwa, turystyki kulturowej i miejscowości, które zaangażowały w organizację Redyku. Nie bez znaczenia jest również ekologiczna strona całego przedsięwzięcia – mówi dr Wojciech Blecharczyk, Burmistrz Miasta Sanoka.
 
Agnieszka Frączek
 Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku
 


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW