Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2013-03-05 09:43:37

Bieszczady - GOPR

Stymulowanie rozwoju turystyki w regionie karpackim poprzez poprawę usług i bezpieczeństwa turystów

         Z dniem 01 stycznia 2013 r. rozpoczęła się realizacja projektu pod nazwą: “Stymulowanie rozwoju turystyki w regionie karpackim poprzez poprawę usług i bezpieczeństwa turystów”. Projekt jest realizowany na terytorium województwa lwowskiego (Ukraina) i województwa podkarpackiego (Polska) w latach 2013 i 2014.

Wyżej wymieniony projekt zainicjowała i przygotowała Organizacja Pozarządowa  „Stowarzyszenie Przewodników Górskich «Rowiń»” ze Lwowa.

Projekt został złożony pzrzez SPG «Rowiń» w 2009 roku do rozpatrzenia przez Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013.

Projekt otrzymał wsparcie niezależnych ekspertów i był rekomendowany do współfinansowania z funduszy Unii Europejskiej.
Beneficjentem projektu jest SPG «Rowiń»;
Partnerzy projektu:

>   Lwowska Wojewódzka Kontrolno-Ratownicza Służba Związku Turystyczno-Sportowego Ukrainy;
>   Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze, oddział im dr. M. Orłowicza w Przemyślu (RP);
>   Lwowskie Stowarzyszenie d.s.Rozwoju Turystyki;
>   Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Grupa Bieszczadzka (RP).

Głównym celem projektu jest stworzenie warunków dla harmonijnego rozwoju turystyki w regionie Karpat i współpracy między organizacjami w zakresie turystyki po obu stronach granicy Unii Europejskiej (Ukraina-Polska). A mianowicie:
> Podzielenie się z Ukrainą doświadczeniem w tworzeniu ochotniczych punktów ratownictwa górskiego (GOPR), aby pomagać turystom i mieszkańcom regionu w czasie nadzwyczajnych sytuacji w obszarze transgranicznym;
> Szkolenie kadr dla służby ratunkowej i dla obsługi turystów w regionie Karpat;
> Rozwój współpracy między organizacjami i służbami, które pracują w turystyce 
w regionie Karpat.

W celu realizacji projektu zaplanowano przeprowadzenie szeregu czynności:
 
> Przeprowadzenie kampanii informacyjnej o projekcie (konferencje prasowe; informacje prasowe, publikacje w mediach).
> Modernizację centrum szkoleniowo-treningowego służącego szkoleniu przewodników górskich i ratowników górskiej poszukiwawczo-ratowniczej służby we wsi Długie, woj. lwowskie;
> Przeprowadzenie 2 szkoleń (po 25 osób każdorazowo) trwających po 10 dni (80 godz. szkolenia) dla pracowników poszukiwawczo-ratowniczych punktów
i fachowców obsługi turystów.
> Przeprowadzenie 2 staży po 5 dni każdy dla 25 osób wyszkolonych przewodników górskich i ratowników górskich na podstawie istniejących punktów ratownictwa w Polsce.
> Modernizacja dwóch pilotażowych jednostek ratowniczych (w powiecie Skolskim i Drohobyckim woj. lwowskiego) i usprawnienie ich pracy.
> Przeprowadzenie 2 spotkań szkoleniowych po 5 dni każde, w których uczestniczyć będzie 30 już praktykujących oraz nowo wyszkolonych przewodników górskich i ratowników (z Polski i Ukrainy).
> Montaż 10 tablic informacyjnych umieszczonych przy szlakach turystycznych transgranicznych zawierających informacje o terenowo właściwych jednostkach GOPR wraz z numerami telefonów ratowników.
> Przeprowadzenie 2 konferencji (po 35 uczestników w każdej) na temat bezpieczeństwa turystyki w Karpatach.
> Przeprowadzenie 2 seminariów (po 30 uczestników w każdym) mających na celu podzielenie się doświadczeniem w tworzeniu i pracy jednostek GOPR (docelowo przekazać to doświadczenie także innym województwom ukraińskim).
> Wydanie materiałów poligraficznych, o potencjale turystycznym regionu Karpat i transgranicznych szlakach turystycznych (broszury, ulotki i przewodniki kierowane do turystów) ogólny nakład 10.000 egzemplarzy.

W przekonaniu partnerów projektu, wykonanie planowanych zadań, bez wątpienia, pozwoli
w niedługim czasie ustanowić pozytywny wizerunek przygranicznego regionu Ukraina – Polska jako stabilny i bezpieczny dla turystów, co będzie sprzyjać międzyregionalnej współpracy, wymianie innowacyjnych pomysłów i wzajemnemu przekazywaniu doświadczenia. Realizacja zadań w ramach projektu będzie prowadzić do prognozowanego wzrostu przepływu turystów i pomyślnej integracji społeczności międzynarodowej.
Transgraniczny wpływ projektu będzie widoczny zarówno w zakresie wymiany informacji jak i zasobów ludzkich między organizacjami, które biorą udział w projekcie.
Karpaty znajdują się na terenie pięciu państw (Węgier, Polski, Słowacji, Ukrainy i Rumunii), z których cztery znajdują się po wewnętrznej stronie granicy UE i Ukraina, która deklaruje chęć wstąpienia do Unii. Logicznym byłoby więc, aby standardy obsługi turystów przez fachowców do tego przeznaczonych oraz udzielanie pomocy w nagłych wypadkach były jednakowe na całym obszarze regionu Karpat, bez względu na państwo, jakie wybrał sobie turysta za cel podróży, oczywiście z uwzględnieniem narodowych zwyczajów i tradycji. Według nas najważniejszym celem jest ekonomiczna, ekologiczna, naukowa, turystyczna
i kulturalno-szkoleniowa współpraca.
Realizacja projektu znacznie podniesie zainteresowanie terenami, które znajdują się po obu stronach granicy polsko-ukraińskiej. Pozwoli to w szerokim aspekcie pokazać wiele podobieństw: językowe, kulturowe, historyczne, przyrodnicze i inne. Wynikiem projektu będzie wzrost wartości produktów turystycznych, które są oferowane po dwóch stronach granicy UE. Mieszkańcy terenów objętych projektem, dzięki stworzonemu produktowi turystycznemu, opierając się na stworzonych ośrodkach i korzystając z bazy materiałowo-technicznej otrzymają dodatkowe przychody finansowe, część z nich zaangażuje się w turystyce profesjonalnie i na bieżąco będą wykorzystywać nabyte znajomości i relacje
z partnerami po drugiej stronie granicy UE.

O realizowanych w ramach projektu przedsięwzięć przez Grupę Bieszczadzką GOPR będziemy informować na bieżąco.

 


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW