Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2013-02-19 09:11:40

Krempna - Magurski Park Narodowy

Redyk Karpacki Transhumance 2013

         We wtorek 5 lutego w Ośrodku Edukacyjnym MPN w Krempnej spotkali się pasterze i przedstawiciele lokalnych samorządów i organizacji na spotkaniu szkoleniowo – informacyjnym „Redyk Karpacki”. Na spotkaniu tym, zorganizowanym przez Fundację „Pasterstwo transhumacyjne”, Porozumienie Karpackie i Stowarzyszenie Beskid Zielony prezentowany był projekt REDYK KARPACKI "TRANSHUMANCE 2013”.
 


        Redyk Karpacki 2013 to projekt tradycyjnej wędrówki z owcami w ilości ok. 300 szt. przez Karpaty organizowany dla uczczenia wędrówek pasterzy wołoskich, które doprowadziły do zasiedlenia obszaru gór i powstania wspólnej wysokogórskiej kultury pasterskiej łączącej społeczności zamieszkujące Karpaty. Jego organizatorami są Fundacja „Pasterstwo Transhumancyjne” z Polski i „Asociatia Transhumanta” z Rumunii  - organizacje społeczne, których głównym celem jest zachowanie tradycyjnego pasterstwa w Karpatach  oraz działanie na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego. Głównym celem Redyku jest międzynarodowe spotkanie ludzi żyjących i tworzących w Karpatach, ich integracja, możliwość poznania oraz pokazania bogactwa kulturowego mieszkańców, jak również bogactwa i unikatowości przyrody oraz sposobu na zrównoważony rozwój terenów górskich.





         Redyk rozpocznie się 11 maja w Rumuni (Brasom), a zakończy 14 września w Republice Czeskiej. Trasa przejścia to ok. 1400 km wzdłuż łuku Karpat przez Rumunię (Transylwania – Maramuresz), Ukrainę (Huculszczyzna – Zakarpacie – Lwowsk), Polskę (Podkarpacie – Małopolska – Śląskie), Słowację i Czechy.  Przy realizacji projektu  zakłada się szeroką współpracę z samorządami, lokalnymi instytucjami, organizacjami pozarządowymi, mediami i sponsorami. Popularyzacja projektu odbywać się będzie również poprzez organizację cyklu imprez kulturalnych w regionach, przez które prowadzony będzie Redyk.







         Organizacją i koordynacją imprez towarzyszących Redykowi na terenie zachodniej części Beskidu Niskiego zajmuje się Stowarzyszenie Beskid Zielony. Przez tereny Magurskiego Parku narodowego i okolic pasterze ze stadem będą przechodzić między 15 a 20 lipca. Szczegółowy plan przejścia stada oraz lista imprez towarzyszących, a także wszelkie szczegóły dotyczące Redyku znajdują się na jego oficjalnej stronie internetowej www.redykkarpacki.pl


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW