Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2013-01-30 08:44:25

Podkarpacie - Uchwała Sejmiku Województwa Podkarpackiego

Rok Aleksandra Fredry w województwie podkarpackim

          Sejmik Województwa Podkarpackiego z inicjatywy Towarzystwa Historycznego im. Szembeków z Warszawy na ostatniej sesji w roku 2012 r. podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2013 Rokiem Aleksandra hrabiego Fredry. Ma to związek z przypadającą w bieżącym roku 220. rocznicą urodzin tego znakomitego polskiego komediopisarza, któremu szczególnie bliskie były tereny obecnego województwa podkarpackiego.




 

         Związki Aleksandra hrabiego Fredro z obszarem naszego regionu zapisały się nie tylko w jego bogatej biografii, ale również w jego znakomitej twórczości, która weszła do kanonu literatury polskiej.
Koligacje rodzinne, a co z tym związane aspekty majątkowe, spowodowały, że Aleksander Fredro zetknął się z wieloma miejscami naszego regionu. Urodził się 20 czerwca 1793 r. w Surochowie koło Jarosławia w rodzinie szlacheckiej. Lata dzieciństwa spędził w Nienadowej, w majątku swojego dziadka Jana Nepomucena Dembińskiego. Ojciec Aleksandra, Jacek Fredro był właścicielem położonych w Bieszczadach dóbr ciśniańsko-hoczewskich. Często Aleksander Fredro wraz ze swoim ojcem i bratem Sewerynem objeżdżał dobra rodzinne, zatrzymując się m.in. w Lesku i Baligrodzie. W korczyńskim kościele 8 listopada 1828 r. wziął ślub z Zofią z Jabłonowskich Skarbkową i poprzez to małżeństwo został właścicielem dóbr korczyńskich z połową zamku „Kamieniec”. Burzliwe dzieje tego zamku znalezione w rodzinnym archiwum żony stały się kanwą jego najsłynniejszej komedii pt. „Zemsta”. W Krościenku Wyżnym natomiast siostra Aleksandra Cecylia Jabłonowska wyprawiła wesele nowożeńcom.
         Szczególnie cennym źródłem informacji o terenach obecnego województwa podkarpackiego w czasach współczesnych Aleksandrowi Fredrze jest jego pamiętnik pt. „Trzy po trzy”, który zawiera dokumentujący rejestr pobytów i peregrynacji tych ziem. Związki komediopisarza dotyczą także miejsc położonych w granicach administracyjnych Obwodu Lwowskiego, który od wielu lat jest partnerem Województwa Podkarpackiego.
        Przez teren województwa podkarpackiego i obwodu lwowskiego biegnie trasa międzynarodowego szlaku turystycznego „Śladami Aleksandra Fredry”, licząca 450 km. Od ponad 140 lat działa Towarzystwo Dramatyczne im. Aleksandra Fredry „FREDREUM” w Przemyślu – Stały Niezawodowy Teatr z siedzibą na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu, które popularyzuje twórczość i osobę Aleksandra Fredry.
 


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW