Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2012-11-16 09:09:16

Krempna - Magurski Park Narodowy

Szkolenie Przewodnickie.

         Po kilku miesiącach starań w Ośrodku Edukacji Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej odbył się długo oczekiwany kurs przewodnicki dla członków PTTK oddziału" Ziemia Sanocka". 23 przewodników beskidzkich zgromadzonych w kole przewodnickim działającym przy sanockim PTTK uczestniczyło w szkoleniu na licencję przewodnicką po Magurskim Parku Narodowym.

        Park rozpoczął swoją działalność 1 stycznia 1995 roku . Przed jego utworzeniem Beskid Niski nie był reprezentowany przez obszar chroniony najwyższej rangi. Między Parkami Narodowymi Karpat Zachodnich Pienińskim, Gorczańskim, Babiogórskim i Tatrzańskim a Bieszczadzkim Parkiem Narodowym w Karpatach Wschodnich istniała luka rozciągająca się na  przestrzeni 190 km. Utworzenie MPN spowodowało wypełnienie tej luki. W chwili obecnej całkowita powierzchnia parku to 19438,9 ha zaś długość granic 204 km.
       W dniach 9 i 10 listopada Krempna zaczerwieniła się od koloru przewodnickiej odzieży. Szkolenie rozpoczęło się od wprowadzenia przyszłych przewodników w aspekty i zadania ochronne realizowane na terenie Magurskiego Parku Narodowego czego dokonał dyrektor parku Andrzej Czaderna .
      Dalszą część zajęć w tym zajęcia w terenie poprowadził  pan Sławomir Basista. Przez dwa dni szkolenia przyszli przewodnicy po MPN poznawali min. regulamin dla zwiedzających Magurski Park Narodowy oraz miejsca udostępnione do zwiedzania na terenie MPN. W drugim dniu szkolenia po zwiedzaniu Ośrodka Edukacyjnego wraz z Muzeum MPN grupa wybrała się w teren. Wykonano przejście ścieżką przyrodniczą Hałbów-Kamień liczącą 18 przystanków rozpoczynającą się koło ośrodka edukacyjnego-muzeum MPN. 

       W  zapoznaniu się z poszczególnymi przystankami pomagał kandydatom na przewodników prowadzący szkolenie Sławomir Basista specjalista ds. Udostępniania Parku.
       Szkolenie zakończyło się egzaminem w formie testu poruszającym najważniejsze aspekty związane z funkcjonowaniem, ochroną przyrody a także udostępnianiem dla turystów Magurskiego Parku Narodowego.

    Egzamin zaliczyli wszyscy uczestnicy kursu i co warto zauważyć zostali pierwszymi w historii MPN przewodnikami z licencją tego parku.

 

Zdjęcia : Janusz Kusiak


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW