Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2012-11-02 12:29:37

Krempna - Magurski Park Narodowy

Ogród dydaktyczny

      W  Krempnej powstaje Ogród Dydaktyczny tworzony przez Magurski Park Narodowy. Przeznaczony jest dla osób pragnących zapoznać się z florą tego terenu. Tworzone są fragmenty najciekawszych i najbardziej typowych dla tego obszaru siedlisk wraz z licznymi gatunkami roślin, w tym rzadkich i chronionych. W Ogrodzie powstaje również ścieżka botaniczna składająca się z 11 punktów przystankowych, na których zwiedzający będą mogli poznawać świat roślin m in. za pomocą zmysłów.

       Ścieżka prezentuje wybrane ekosystemy i gatunki roślin charakterystyczne dla  Magurskiego PN. W ogrodzie planowane jest również zgromadzenie i udostępnienie zwiedzającym roślin chronionych występujących na terenie Beskidu Niskiego. Na wybranych punktach prowadzone będą zajęcia dydaktyczne, m. in. przy oczku wodnym, na łące czy w ptasim zakątku. Na terenie Ogrodu zlokalizowana jest także „Ścieżka fakira”. Składają się na nią urozmaicone nawierzchnie z naturalnych materiałów występujących w Parku: otoczaków, grysu żwirowego, szyszek i igieł. Ścieżka przeznaczona jest do chodzenia po niej boso - zróżnicowane powierzchnie imitują chodzenie bez butów. Ogród przystosowany jest również dla osób niepełnosprawnych.


       Do tej pory wykonaliśmy w ogrodzie: ścieżki, murki, schody, rampę dla niepełnosprawnych, ogrodzenie wraz z dwiema bramami, punkty przystankowe, ławy i tablice informacyjne. Przed nami najtrudniejszy etap - wysadzanie roślin. Latem wysiano nasiona, które utworzą łąkę wilgotną.  Powoli powstaje sad z historycznymi odmianami drzew owocowych i kolekcją roślin kwitnących dawnych ogródków przydomowych. Od kilku dni pracownicy Magurskiego Parku Narodowego sadzą wokół Ośrodka Edukacyjnego i Dyrekcji drzewa i krzewy. W tym roku rozpoczęto tworzenie  zbiorowisk roślinnych (ols bagienny, olszyna karpacka, roślinność jaworzyny górskiej i żyznej buczyny karpackiej, sucha i kwaśna buczyna karpacka), które w kolejnych latach będą uzupełniane o nowe gatunki runa. Dodatkowo dzięki takim krzewom jak kalina, tarnina, głóg i bez, spróbujemy ściągnąć do ogrodu ptaki. Mamy nadzieję, że wysadzone w ogrodzie rośliny wiosną się zazielenią i docelowo stanie się on również domem wielu gatunków zwierząt. Chcemy stworzyć ogród piękny ale w pełni ekologiczny czyli przyjazny przyrodzie, krajobrazowi, kulturze i ludziom.
 Ogród dydaktyczny powstaje w ramach projektu POIS.05.01.00-00-160/, który uzyskał wsparcie finansowe w ramach V priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (dofinansowanie ze środków  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Pomocy Technicznej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko) – działanie 5.1 – Wspieranie kompleksowych projektów z zakresu ochrony siedlisk przyrodniczych (ekosystemów) na obszarach chronionych oraz zachowanie różnorodności gatunkowej.

Źródło: http://www.magurskipn.pl/index.php?d=aktualnosci&art=1007

 


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW